Genel | Öneri

Blog Nedir? | Blog Açma Adımları

18 Nisan 2018

Blog Nedir? Bu yazı için bilgisayar başına geçmenin erken mi yoksa tam zamanı mı kestiremiyorum. Uzun zamandır sizlere böyle bir yazı hazırlama düşüncesi kafamda olduğu halde, bir türlü oturup bu yazıya giriş yapamamıştım ama bugün kendime şu soruyu sordum, sen bu siteyi açtığından beri neler değişti? Bu soruya verdiğim “çok şey” yanıtı da işte bu yazının tam zamanı dememi sağladı.. Bu yazı bir serinin giriş yazısı olarak kabul görülsün istiyorum. Bu yazıya gelen talepler doğrultusunda blog nasıl açılır? ücretsiz blog açmak, ücretli blog açmak, alan adı nasıl alınır? .. gibi bir çok konuya değinecek yazılar paylaşmayı planlıyorum. Sizlerinde bu konuda merak ettikleriniz varsa dilerseniz aşağıya yorum olarak bırakabilirsiniz..

Nereden başlayacağımı bilmemekle birlikte…

Blog Nedir? Zamansız dergi, zamansız günlük, zamansız paylaşım aracı.. ve daha fazlasıdır aslında. Zamansız nitelemesini neden yaptığımı soracak olursanız da zamansızdır çünkü bundan yıllar önce yazdığınız bir yazı bugün birileri tarafından hala tıklanıyor ve okunup yorumlanabiliyor..

Neden Blog? Blog yazmak için yeterince şey bilmek hiç bir zaman bir sebep olamaz. İçinizde bir şeyleri başkalarıyla paylaşma isteği bulunmayan kimse de kolay kolay blog açamaz. Peki sadece bu istek yeterli midir? bana sorarsanız eğer değil.. Çünkü isteğin yanında yola çıktığınız andan itibaren zorlu bir parkur aslında sizi bekliyor..

Nereden Başlamalıyım?

Kafanızda ciddi anlamda bir blog açma fikrini netleştirdiyseniz, işe hangi konu üzerinde yazacağınız hakkında bir karar vermek ile başlamak oldukça yerinde bir adım olacaktır..

  – Konuyu belirledikten sonra kendinizi ve bloğunuzu en iyi yansıtacak ismi belirlemelisiniz.(bu konuda dikkatli olun derim çünkü hem global hem de kolay telaffuz edilen bir isim ile sadece ülkemizde anlaşılır olan ya da teleffuzu zor olan isim kıyaslandığı zaman büyüme tabiki de global olandan yana daha kolay olacaktır..) dilerseniz bu adımda size yardımcı olması için şu sitedeki önerilere bir göz atabilirsiniz.

  – Son olarak ise, bu uğraşınız, hobiniz ya da siz bunun ismine ne diyorsanız onun için başlangıç aşamasında herhangi bir maddi harcama gerçekleştirip gerçekleştirmeyeceğinizi belirlemelisiniz. Yani demek istediğim şey şu ki, ücretsiz bir blog sitesi mi açmak istiyorsunuz yoksa alan adınızı edinerek mi yola devam etmek istiyorsunuz..

Kendimle alakalı durumlara biraz değinecek olursam.. İlk blog macerasına atıldığım zamanlar blogspot uzantılı bir bloğa sahiptim yazdığım içerikler burada paylaşımını şuan için gerçekleştirdiğim yazılardan bir tık(sadece küçük bir tık) aşağıda olmasına rağmen yıllarca bloğuma ne bir reklam ne de yüksek bir trafik çekebilmiş değildim.. Ta kii alan adımı alıp kendi alan adımla yayınlar yapmaya başlayana kadar. Gerek adSense gerek trafik alan adımı almam ile birlikte yürüdü gitti..(böyle dediğime bakmayın daha yolun çok başındayım ve yapılacak çok şey var sitem için) size vereceğim en önemli tavsiye bu konuda az biraz maddi açıdan yatırım yapmanız ve kendi alan adınızı almanız..

Tüm bu konularla alakalı kafanızdaki soru işaretlerini gidermek amacıyla sizlere çok yararının olacağını düşündüğüm bir sitenin adresini de hemen buraya bırakıyorum analizler ile birlikte açıklamalar yaparak oluşturulan makaleler sizleri bu yolda oldukça çok bilinçlendirecektir.. Buraya tıklayarak blogacmak.com sitesine ulaşabilirsiniz..

Şimdi dilerseniz siz kafanızda düşüncelerinizi netleştirin ve de kafanızda oluşan soruları aşağıda bana belirtin, bende sizler için bu yazının devamı için yazmaya başlayayım.

Yazımı okuduğunuz için teşekkür ediyorum kendinize iyi bakın! 🙂

MrvsDaily.

18.04.2018

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir