Öneri

Dem

8 Ocak 2019

Dem, nedir? ne değildir? gelin birazda ben anlatayım. Çay denildiği zaman aklınıza gelen ilk şey ne oluyor? Ben biraz yardımcı olayım. Sıcak bir ortam, neşeli muhabbetler ya da sessiz sakin bir ortam ve dinginlik. Benim aklıma çay dedikleri an, ilk başta samimiyet geliyor. Samimiyet denildiği zamanda ister istemez aklıma ailem geliyor. Dem ise kendisinden ‘İstanbul’un çay evi’ diye söz ediyor. Ortamında ise, çayın en çok yakıştığını düşündüğü ev atmosferini bizlere sunuyor. Dem’i ilk kez ziyaret etmeden önce hakkında olumlu olumsuz bir çok yorum okudum. İşin maddi konusunu bir kenarı koyarak yazımın geri kalanına devam edeceğim, ama aklınızda soru işareti oluşmasın yazımın sonunda maddi konuda da bir bilgilendirme yapacağım.

Bir çay yaprağının harmanlandığı bölgeye göre değişmesi ve bunu bir isim altında toplama girişimini sunmuş bir girişimci ile dünyanın farklı bölgelerinden, farklı çay lezzetleri bizi Dem’de bekliyor. Dilediğiniz çayı sipariş etmeden hemen önce isteğiniz üzerine çayları koklayabiliyor ve böylece kendinize en uygun çayı sipariş edebiliyorsunuz. Ben de aynen bu şekilde yaparak, aslında tadı biraz odunsu olan ve kulağa ilk anda hoş gelmeyen ama içtikten sonra da ‘fena değilmiş abiii’ dediğim bir çayı deneyimledim. İsmi “butterfly of taiwan” olan bu çay bir Oolong çayı. Çayın detaylarını anlatmaya bu yazıda tabii girmeyeceğim ama siz dilerseniz Google üzerinden Oolong çaylarının ne olduğunu ve ne işe yaradığını araştırabilirsiniz. Aynı zamanda beraber gittiğim arkadaşım da “huckleberry friend” ismindeki çayı deneyimledi. -aynı zamanda arkadaşımın söylediği çayı ben de sizlere yorumlayabilmek adına denedim- bu çayda bir japon çayıydı ve Dem’de bulunan en aromalı çaylardan biriydi. İçerisindeki yaban mersini tadı oldukça baskın olmasından dolayı benim gönlümü çalmış olabilir. Dem bünyesinde 60 çeşit çay sunarken, çayın yanında zengin atıştırmalıklara da sahip ancak ben bu gidişimde atıştırmalıklarını tatmadım. Eminim ki atıştırmalıkları da çayları ve ortamı kadar güzeldir-kaldı ki yorumlar arasında gayet sevildiğini de gördüm- Ayrıca Dem’in İstanbul’da 2 farklı yerde şubesi var. Biri Karaköy’de diğeri ise Moda’da. Kahvaltı için de uğrayabileceğiniz samimi ve sıcak bir atmosfere sahip. Bunların yanında benim gönlümü kazanma sebeplerinden en en en büyüğü ise, sokak hayvanlarına olan ilgileri. Dem’in sokağına girerken bizi bir tabela karşıladı ve üzerinde “Yavaşlayın, Yavru kedilere dikkat, sürat yapmayın!” yazıyordu. Ve bu tabelanın iki adım ilerisinde ise yavru kediler için bir yuva, yuvanın hemen yanında ise kediler için konulmuş yemekler vardı.

Dem’e özgü bir başka detay ise, Dem’in tam ortasında bulunan harika anı köşesi. Bir aydınlatmanın üzerinde oluşturulmuş bu anı köşesine, dilerseniz sizde bir peçete üzerine dilediğinizi yazabiliyorsunuz. Ve anladığımız kadarıyla bu yazılanlar arasından seçilen bazı yazılar da ilerleyen zamanlarda Dem’in peçetelerinde kalıcı yerlerini alıyor. Bence harika bir fikir olduğu için aşırı uzun olan şu yazıyı bir peçeteye yazarak bıraktım! 🙂 “Hayatta yapamazsın dedikleri ne varsa, olması için bir adım atman gerekir. Herkesin bir gün yapamazsın denilen şeyleri yapabilmek uğruna adım atmasını diliyorum. Hayat Kısa, hayaller yakın, adım atmak kolay, kuşlar uçuyor ve çaylar çok iyi abiii. 06.01.2019” Sizinde bir gün yolunuz Karaköy’e ya da Moda’ya düşerse mutlaka bir fincan çay içmeye uğramalısınız diyebileceğim sıcaklıkta bir ortama sahip Dem.

Yazımın sonuna gelirken maddi konuya da yukarıda söz verdiğim üzere değinmek istiyorum. Fincanda alacağınız çayların fiyatı 12 lira iken demlik olarak alacağınız çaylar 24 lira. Bir demlik çay ise iki kişi için yeterli olacak büyüklüğe sahip. Hakkındaki olumsuz yorumlardan biri fiyatlara karşı yapılmış ancak ben bu konuya olumsuz bakmıyorum. Çayı sürekli dışarıda içen bir millet değiliz eğer ki farklı lezzetleri deneyimlemek için yurtdışına gidemiyorsak ve ayağımıza kadar gelmiş olan bu lezzetleri de bu fiyata tadıyorsak bence gayet olumlu !! Yani kısaca benim Dem için düşüncelerim gayet olumlu ve başarılı bulduğum bir girişim örneği.

Yazımı buraya kadar okuduğunuz için teşekkür ediyorum. Bir sonraki yazıda görüşürüzzz kendinize cici bakın!

MerveAtik.

MrvsDaily.

Only registered users can comment.

  1. Okadar da pahalı değil bence normal bir çay artık 5-6 tl zatennn 😊 İstanbul’u pek sevmem ama özendiriyorsun ❤️

    1. İstanbul sevilmez miii 😊😊 herkesin gelip gezmesi görmesi gereken bir yer bence. Yaşama konusu tartışmaya açık ancak gezme konusunda kesinlikle gel bir gün gezelim 💃😊

  2. Normalde pek çaycı bir insan değilimdir fakat söz konusu farklı lezzet ve aromalarsa kesinlikle tatmak isterim 😏. İstanbul’a yolum düştüğünde muhakkak denemek istiyorum ☺.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir