Öneri

Güzel Fotoğraflar Oluşturmak İçin Vsco Nasıl Kullanılmalı?

5 Şubat 2019

Güzel fotoğraf çekmek ya da çekilen fotoğrafları güzelleştirmek içerik üreticiler olsun, İnstagramı sadece yakın çevresini ekleyerek kullananlar olsun hiç farketmez dikkat edilen bir konu. Şimdi ise fotoğraflarınıza yaptığınız efektler aslında markanızın bir imzası. Neden böyle dedim? Çünkü uzun süredir takip ettiğim içerik üreticilerinin, özellikle instagram üzerinden paylaşım yaptıkları fotoğrafları beğenmeme sebep olan şeylerin arasında, fotoğrafın kalitesiyle birlikte göze hitap eden görünümleri olduğunu anladım. Örneğin birinin profiline girip instagram akışına baktığım zaman bütün fotoğraflarda ortak olan bir şeylerin olması benim hoşuma gidiyor. Karmaşık profiller gözümü yoruyor ve takip etme sebebi oluşturmuyor. Yani kısaca, özellikle içerik üreticileri için bu platform üzerinde kalıcılığı yakalamak, güzel fotoğraflar çekmeye ve bu fotoğrafları güzel bir şekilde editlemeye bakıyor. Güzel fotoğraflar oluşturmak için benim uzun süredir kullandığım ve ücretsiz kategorisinde oldukça sevdiğim uygulama vsco. Kullanımı hem kolay hem ücretsiz.

1) Vsco İndirmek 

Uygulama marketlerinden hem ios hem de android için kolaylıkla indirebileceğiniz bir uygulama. Fotoğraflarınızı ister telefonunuzla isterseniz de fotoğraf makinenizle çekin hiç farketmez tüm fotoğraflarınızı bu uygulama ile düzenleyebilirsiniz. Yani demek istediğim uygulama içinden fotoğraf çekme ve sadece uygulama içinden çektiğiniz fotoğrafları düzenleme zorunluluğunuz yok.

2) İlk Adım fotoğraf Seçmek

İster şimdi çekin ister daha önce çektiğiniz bir fotoğrafı seçin, sonrasında da işlemlere başlayın.

Uygulamayı açtıktan sonra sağ üst köşede bulunan “+” semboline tıklayarak arşivinizden bir fotoğraf seçiyorsunuz. Seçtiğiniz fotoğrafı düzenlemek için fotoğrafın üzerine tıkladıktan sonra aşağıda çıkan sembollerden soldan ikinci sembolü tıklayarak düzenleme işlemine başlıyorsunuz.

3) Favori Filtrenizi Seçmelisiniz

Benim son zamanlarda sürekli elimin gittiği gözümün çok sevdiği filtre M5. Siz de filtreler arasından kendinize en uygun olanını ya da gözünüze en hoş gelen filtreyi seçip uygulayabilirsiniz. Benim hazır filtreleri kullanırken dikkat ettiğim nokta, yoğunluğunu kendi zevkime göre azaltmak. Bunu yapıyorum çünkü, uygulanan filtre fotoğraftan fotoğrafa değişiklik gösterebiliyor bende bu farklılığı kendi göz zevkime göre ayarlıyorum. Yoğunluk 0-12 arası bir değerde seçilebiliyor.

4) Fotoğraflarınıza Kendi Zevklerinize Göre Ayarlamalar Yapmalısınız

Son adım olarak pozlandırma, karşıtlık, doygunluk vb. ayarlarını yaparak fotoğrafınıza son görünümü vermelisiniz. Bu konuda size ufak bir tüyo vermek istiyorum. Pozlandırma oranını yükselterek aydınlık ve daha temiz görünen fotoğraflar elde edebiliyorsunuz.

Şimdi sıra size iki farklı örnek göstermekte. Aldığım ekran görüntüleri ve kullandığım fotoğrafların öncesi- sonrası halleri aşağıda sıralanacak. Yorumlarınızı bekliyorum.

 

Soldaki fotoğraflar ilk hal – Sağdaki fotoğraflar son hal

Aradaki farkı açık bir şekilde görebildiğinizi düşünüyorum. Genelde kendi fotoğraflarımda doygunluk azaltıyorum ancak işin içinde gökyüzü varsa doygunluk arttırmak gökyüzünün rengini bir tık daha ortaya çıkarıyor benden söylemesi.

Yine bu fotoğraf içinde birbirine çok yakın uygulamalar yaptım ve sonuç bu şekilde. Benim bu şekilde uyguladığım filtrede en çok sevdiğim binaların renklerinin oldukça güzel çıkması ve fotoğrafın ilk halinden daha temiz görünmesi. Sizin fikirlerinizi de çok merak ediyorum o yüzden yorumlarınızı bekliyorum.

MerveAtik

MrvsDaily

 

Only registered users can comment.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir