Öneri

Micro Influencerların Yılı 2018

29 Aralık 2018

Micro influencer kavramının öncelikle anlamını bilmekte fayda olduğunu düşünüyorum, çünkü yazımın devamında oldukça sık kullanacağım bir kavram. Influencer, aslında içerik üreticilerinin hepsine verilen isim. Bu yazımda yaygın kullanımı influencer olduğu için Türkçe’sini kullanmak yerine İngilizce’sini kullanmayı tercih ettim. Peki yazının ana konusu olan ‘micro influencer’ içerisindeki micro ne? Takipçi sayısı ya da abone sayısı 5000 ile 25000 arasında olan bütün içerik üreticileri micro kategorisine giriyor. 2018 yılı ise, büyük çoğunluğu micro olan influencerların markalarla işbirlik yapma konusunda kazandığı bir yıl oldu. Peki, markaların micro influencer’ları tercih etme sebepleri nelerdi? Bu yazıda aslında bunları anlatmak istiyorum.

Takipçi sayısı micro olan influencerların etkileşim oranları takipçi sayısı 100000’in üzerinde olan influencer’lara oranla neredeyse iki kat daha fazla. Durum böyle olunca, markaların seçimi daha az takipçiye sahip, takipçileriyle etkileşimi daha yüksek olan influencerlar oluyor. Markaların micro influencerları seçme sebeplerindeki tek kriter tabiki de etkileşim oranı değil. 2018 istatistikleri göz önünde tutularak bakıldığı zaman, daha niş alanlara hitap eden ifluencerlar daha genel alana hitap eden influencerlara oranla da daha çok tercih ediliyorlar. Peki, niş nedir? derseniz de size nişin bana göre en güzel tanımını dile getirerek anlatmaya başlamak istiyorum. ‘Büyük bir gölde küçük bir balık olacağına, küçük bir gölde büyük bir balık ol.‘ yani pazarlama faaliyetleri içerisinde, bütün işlevleri en açık şekilde anlamlandırılmış ve bu anlam üzerinde oldukça daraltılmış alandır. Bir örnek vermem gerekirse, YouTube üzerinde bir ‘oyun kanalı’ açabilirsiniz ve bu kanal oynadığınız oyunlara göre her videoda farklı tıklamalar alabilir, yani bir önceki oyun videonuz 10000 izlendi diye bir sonraki oyun videonunuzun da en az 10000 izleneceğini öngöremezsiniz, çünkü farklı oyun videolarının alıcıları da farklı olacaktır dolayısıyla tıklanma sayıları da. Ancak siz videolarınız hepsini tek bir oyun kategorisi olarak çekerseniz, seçtiğiniz kategorideki oyunları seven insanlar tarafından tıklanacağı için paylaşımını yapacağınız bir sonraki videonuz için tıklanma sayısında bir öngörü sağlayabilirsiniz. 2018 yılında markalar özellikle ‘niş’ alanlara sahip influencerların etkileşim oranlarının daha yüksek olduğuna kanaat getirmişler ve markaları için işbirliklerini bu kriteri göz önünde bulundurarak yapmışlardır. Yani aslında en başta bahsettiğim tanımda da anlatmaya çalıştığım gibi, oldukça geniş alanlara hitap etmek yerine küçük bir alanda iyi işler oluşturmak sizin ve hesabınızın bu yolda oldukça iyi bir yol almasını sağlayacaktır. Bu yazılanlar ve 2018 verileri dikkate alındığında, 2019 yılı için de markaların micro influencerlara yöneleceği açık bir şekilde görülebilmektedir.

Yazımın sonuna gelirken şunu da dile getirmek istiyorum, sadece iyi paralar kazanmak ya da tanınırlığı arttırmak için atılan her adım aslında sizin ve fikirlerinizin sonunu getirecek adımlara dönüşebilir. Dolayısıyla influencer olmak için öncelikle gerçekten ne istediğinize karar vermeli ve istikrarı elden hiç bir zaman bırakmamalısınız. Unutmayın ki süreklilik ve emin adımlar sizi ve fikirlerinizi başarıya götürecek en kilit noktalardır.

Yazımı okuduğunuz için teşekkür ediyorum, bir sonraki yazılarımdan haberdar olmak için e-posta bildirimi almak istiyorsanız da siteme e-posta adresiniz ile kolaylıkla abone olabilirsiniz. Bir sonraki yazıda görüşmek üzere, kendinize iyi bakınn..

Ayrıca beni instagramdan da takip edebilirsiniz bunun için tık tık..

Ve son olarak instagram akışınızı düzenlemek için fikir edinebileceğiniz yazım için de buraya tıklayabilirsiniz..

MerveAtik.

MrvsDaily.

 

Only registered users can comment.

  1. Öncelikle bu güzel bilgilendirme için çok teşekkür ediyorum :). Gerçekten bilgilendirici bir yazı olmuş benim de henüz yeni olan ve daha micro katagorisine girmemiş olan bir bookstagram sayfam var ve bu yazınız aklımdaki bazı soruları giderdi. Tekrar teşekkür ediyor ve iyi günler diliyorum :))

    1. Bir yararı olduysa gerçekten çok mutlu oluyorum. Umarım çok güzel bir ilerleme görürsünüz. Güzel yorumunuz için ben teşekkür ederim ☺️

  2. Her konuda fazla içerik üretmektese, az ama bazı konularda içerik üretmek bence de daha etkilidir. Niş olarak belli bir kategoride yükselmek her zaman daha etkilidir. Bilgilendirici bir içerik olmuş kalemine sağlık teşekkür ederim.

    1. Yorumunuz çok doğru, ben de yazımda gerçekten bunu aşılamaya çalıştım. Niş alana hitap etmek her zaman kazandırır!! Teşekkür ediyorum güzel yorumunuz için☺️

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir