Genel | Öneri

Pomodoro Tekniği Nedir?

27 Mart 2019

Pomodoro tekniğini büyük bir çoğunluğumuzun daha önce en az bir kere duyduğunu düşünüyorum. Zaman kavramı, özellikle çalışma planı oluşturan insanlar için bazen çok kısaymış gibi gelse de bazı ufak tekniklerle işlerimizi planlamak ve gün içerisinde çalışma saatlerimizin verimli geçmesini sağlamak oldukça kolay ve olası bir durum. Çocukluğumdan hatırladığım bazı çalışma programları var. Saati saatine yazılmış oldukça dakik programlar!! Ancak maalesef ki gerçek hayatta işlerin öylece dakikası dakikasına uyduğunu söyleyemeyeceğim. Dolayısıyla ufak tekniklere başvurmak zaman yönetimi yaparak işlerimizi düzenli ilerletmeye ve de kendimizi sıkmadan, boğmadan çalışmamıza fayda sağlayacaktır, ben de bu yazıda size bu tekniklerden birini, yani Pomodoro Tekniği’ni anlatacağım. Uygulamak ya da bu ne be diyerek uygulamamak size kalmış.

Yirmibeş dakikalık çalışma ardından beş dakikalık molayla beraber oluşan sürece bir pomodoro diyoruz. Ve bu sürecin arka arkaya 4 defa tekrarlanması sonucunda 15-30 dakika aralığında büyük bir mola veriyoruz. Gün içerisinde 6-12 arasında pomodoro yapmak uygun görülüyor. Gün içerisinde bu şekilde bir çalışma yaklaşık 3-6 saate denk geliyor. Yani genel olarak bakılırsa da günlük olarak 6 saate yakın bir çalışmanın söz konusu olan işlerimizi oldukça hafifleteceği öngörülebilir. Pomodoro Yönteminin en güzel noktalarından biri bu ağır iş yükünün ya da ağır çalışma saatlerinin koşullarını iyileştirerek daha fazla mola ve daha aktif bir çalışma sağlamasıdır. Sadece bu yöntemi uygulama şeklini öğrenip sonrasında uygulamak size bir noktaya kadar etki sağlayacaktır. Bu yüzden gelin size bu yöntemi daha etkin bir hale nasıl getiririz birazda onlardan söz edeyim.

 • Öncelikle gün içerisinde ya da hafta içerisinde yapmanız gereken işleri öncelik sıralamasına göre listelemelisiniz. Bu liste size hem yapmanız gereken işleri hem de öncelik sıranızı unutturmayacaktır.
 • Her gün yaptığınız bu sıralama içerisinden yapılacakları seçmelisiniz ancak burada unutmamalısınız ki fazla iş bitirmek az iş bitirip doğru ve düzenli yapmaktan asla daha iyi olamaz! İşlerin sadece yetiştirebileceğiniz kadarını o gün için sıralamaya sokmalısınız.
 • Yapacağınız her bir pomodoro içerisinde vereceğiniz beş dakikalık molada kesinlikle yaptığınız işleri ya da yetiştirmeniz gereken işleri düşünmemelisiniz.
 • Son olarak vereceğiniz kısa molaların kafanızı dağıtmak amaçlı olduğunu unutmamalısınız, sizi çalışmanızdan alakoyacak ya da beş dakikadan daha uzun sürecek uğraşlar bulmazsanız oldukça efektif bir uygulama yapmış olursunuz.

Bu yazıdan sonra pomodoro tekniği nedir ne değildir sanıyorum ki aklınızda bir şeyler oluşmuştur. Bu şekilde bir tekniği ya da kendinize uygun geliştireceğiniz başka bir tekniği uygulayarak hem zaman yönetimi yapabilir hem de işlerinizi planlayabilirsiniz. Yazımın sonuna gelirken de size bir bilgi daha vermek istiyorum. Pomodoro Yöntemi, 1980’li yıllarda Francesco Cirillo ismindeki İtalyan bir öğrenci tarafından geliştirilmiş. Günümüzde ise hala bu konu üzerinde çalışmalar yapılıyor. Oldukça farklı bulduğum nokta ise Pomodoro’nun İtalyan’ca domates demek olduğu. Neden bu şekilde bir isim konulduğunu bilmiyorum ancak oldukça eğlenceli bir isme sahip olduğu kanaatindeyim. Yazımı buraya kadar okuduğunuz için teşekkür ediyorum. Plan yapmayı seviyorsanız eğer sizi Hayatın Her Anında Plan yazımı da okumaya davet ediyorum. Kendinize cici bakın. 🙂

Merve ATİK

MrvsDaily.

Only registered users can comment.

 1. Merhabalar,

  Zaman hepimiz için en değerli kaynaklardan biri. Zamanı etkili kullanmak, işlerimizden verim almamızı sağlıyor ancak bu hiç de kolay değil. 1980’lerde Francesco Cirillo tarafından geliştirilmiş olan Pomodoro Tekniği, zaman yönetimi konusunda problemler yaşayan kişilere, oldukça fayda sağlamış bir tekniktir. Zamanı etkili kullanmak için siz de Pomodoro Tekniği’nden faydalanabilir, işlerinizi kolaylıkla yoluna koyabilirsiniz. Bu konuyla ilgili ben de sizinle makalemi paylaşmak isterim: https://www.tarz2.com/pomodoro-teknigi-ile-zamani-verimli-kullanin

  Keyifli okumalar dilerim, sağlıcakla kalın.
  http://www.ebrubektasoglu.com

  1. Merhabalar Ebru, makaleni keyifle okudum. Güzel yorumun için de çok teşekkür ediyorum 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir