Genel | Öneri

Blog Açmak İsteyenlere Öneriler | Blog Açma Adımları “2”

25 Nisan 2018

Blog açmak istiyorsunuz ama bir türlü işin başına geçemediniz ya da kendinizde o motiveyi bulamadınız.. Bugün bu yazıda sizlerle biraz bu konuda yaşadıklarımı anlatacağım.. Blog açmak, denildiği zaman eskisi gibi okunmayan, çok fazla göz önünde bulunmayan bir şeymiş gibi geliyor bir çok kişiye.. Oysa blog açarak binlerce kişiye bildiklerini aktarabilen blog sahipleri mevcut.. Hadi gelin biraz size kendi serüvenimden bahsedeyim..

Nasıl Başlanılmalı? Bu konuda, şunu düşündüm de blog açtım diyemeyeceğim kadar küçük bir yaşta başlamıştım blog yazmaya(12 -13 yaşlarımda).. Ama bana soracak olursanız ana düşüncen neydi? diye, kesinlikle yanıtı yazmayı sevmem ve bildiklerimi birilerine aktarma isteğim diyebilirim. Sizinde eğer aklınızda böyle bir girişim düşüncesi varsa öncelikle uzun bir süre düşünün, bu yol zorlu bir yol ve eğer ki amacınız çok okunmak çok yorum almaksa üzgünüm ama acılı bir yol.. Hatırlıyorum da ciddi ciddi bu işle alakalı bir şeyler öğrenmeye başladıktan sonra yazdığım kimi yazıya 10-15 kişilik bir trafiği anca alabilmiştim.. Ama sakin olun bu kadar karamsar konuştuğuma bakmayın eğer ki pes etmezseniz sonucu çok güzel oluyor..

İstikrar Ne Kadar Önemli? İşte bu, blog yazmanın kilit noktası diyebilirim.. Devamlılık olmadığı sürece, yazdığınız yazılar maalesef ki havada kalacaktır. Google kendisini beslememizi seviyor, ne kadar düzenli içerik ve yazı o kadar trafik demek. Bu işler inanın bana doğru orantılı.. Ayrıca her şeyi geçtim istikrarlı olabilmek bana sorarsanız her konuda önemli.

Blog Konusu Seçimi: Başlamadan önce üzerinde çalışma yapmanız gereken ilk adım “konu”.. Açıkcası bu konuda ben kendi bloğuma da hayatın içinden ya da lifestyle isimlerini vererek tam olarak konu belirlememiş gibi görünsem dahii aslında ortada bir düzen söz konusu. Örneğin içerikte paylaşılan konular belli makyaj,moda,lifestyle, gezdiğim yerler ve de sosyal medya önerileri.. yani bunların içerisinde gelip sizlerle araba inceleme yazısı ya da telefon inceleme yazısı paylaşımı yapmıyorum. Ancak size bu konuda bir tavsiyede bulunmak istiyorum, siz en çok ne yazmaktan hoşlanıyorsanız konunuz da o olsun.. Üzerine yoğunlaştığınız konu tek bir konu olursa eğer kendi sitenize yapacağınız kendi başınıza seo çalışmalarınız da dahi çok çok verimli olabilirsiniz..(Bu konuda maalesef benim bloğum örnek gösterilemeyecek kadar çok konuya sahip..)

Para Kazanmak: Blog yazarak para kazanmak biliyorum herkesin(blogla ilgilenen) aklında olan bir durum. Sonuç olarak uzun zamanlarımızı bu site için veriyoruz ve çalışmalarımızın karşılığını maddi manevi görmek istiyoruz bu konuda tabi ki de haklısınız.. Ancak öncelikle şunu belirtmem gerekiyor google adsense henüz Türkçe içerik üreten bloglara çok yüksek ücretler vermiyor.. amaa buna rağmen ayda binler hatta onbinler kazanan Türk bloglarda hali hazırda bulunuyor.. Yine kendi üzerimden bir örnek vermek istiyorum. Öncesinde blogspot.com uzantısıyla olmakla beraber yaklaşık 2 yıldır düzenli içerik üretmeye çabalıyorum. kendi alan adımı da yaklaşık bir sene öncesinde almıştım.. Bu süreç içerisinde son 4-5 aydır adsense hesabına sahibim. Ancak henüz para çekmişliğim yok.. Ayda 2000-3500 arası bir tıklanmaya sahibim henüz, ancak düzenli paylaşımlar ve elimden geldiğince yaptığım seo çalışmaları günden güne kendisini belli etmeye başladı.. Anlayacağınız başta da söylediğim gibi öyle kolay zahmetsiz bir yolculuk değil başlayacağınız ya da hali hazırda başladığınız.. Ama burada da istikrarınız önemli.. Size biraz da verilerden örnekler göstermek istiyorum aşağıda sıralayacağım 4 görsel 4 ay içerisinde bloğumun geldiği trafik durumunu göstermekte..

Aralık 2017 ayında sitede sadece 123 gösterim olmuş.. Bir ay sonrasında gösterim 317 ye yükselmiş ve işte aslında ben biraz biraz seo adımlarına bu ay içerisinde dikkat etmeye başladım ve inanın gözle görülür fark bir ay gibi kısa bir sürede oluştu ve gördüğünüz gibi 2306 ya çıktı gösterim. Ve bir ay sonra ise 3538 e çıktı.. Bu konu hakkında nasıl yaptığıma dair ayrıntılı bir yazı dilerseniz paylaşabilirim..(dikkat ettiğim noktalar, yapmamız gerekenler gibi..)

Alan Adı: Öncelikle alan adının bana kattığı en büyük artı adsense hesabına daha hızlı kabul görülme oldu.. Ancak kendinizi denemek istiyor, bu yolda ilerleyip ilerleyemeyeceğinizi görmek istiyorsanız öncelikle çeşitli sitelerden uzantıya sahip bir blog sitesi kurabilirsiniz.. wix.com ya da blogspot.com gibii… Ancak burada şunu göz önünde tutmalısınız kii, sonrasında kendi alan adınıza geçtiğiniz zaman trafiğiniz gözle görülür düşecek ve sizi takip eden kişilerde de bir kayıp yaşayacaksınız.. Bkz. bende de aynen bu şekilde oldu..

Bu yazımda sizlerle bu 5 farklı konuyla alakalı tecrübelerimi biraz da olsa dile getirmeye sizleri fikir sahibi yapmaya çalıştım. Konularla alakalı aklınıza takılan herhangi bir soru olursa bana ya aşağıdan ya da mrvsdaily@gmail.com mail adresinden ulaşabilirsiniz. Sizlerinde önerebileceği konular varsa aşağıya bekliyorum..

Yazımı buraya kadar okuduğunuz için teşekkür ediyorum.. Kendinize cici bakın!! 🙂

MrvsDaily.

25.04.2018

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir