Öneri

Blog Açmak İsteyenlere Öneriler | SEO Çalışmalarım | Blog Açma Adımları “3”

5 Ağustos 2018

Blog açmak isteyenlere yönelik bundan 5 ay önce başlatmış olduğum serinin üçüncü yazısıyla herkese merhaba!! Bu yazımı tamamen bir konuya ayırmak istedim. SEO hakkında ne biliyorum, ben nasıl bir çalışma izliyorum bu konu hakkında sizlerle paylaşmak için bilgisayar başındayım. Kısaca SEO nedir açıklamak gerekirse sitenizin arama motorlarında bulunan kriterlere uygun hale getirilmesi sonucu site üzerinde hedeflenen trafiği arttırarak sitenizde paylaşımda bulunduğunuz içeriklerin, arama motorlarında üst sıralara çıkmasını sağlamaktır. Gelin bu konuda kendi çabalarınızla neler yapabilirsiniz daha doğrusu ben kendi çabalarımla neler yapıyorum ve bu konuda neler biliyorum biraz da onlara değinelim.

Öncelikle oluşturduğunuz içeriğin hangi konuyla alakalı olduğunu belirlemeniz gerekiyor. İçeriğinizi oluştururken de konudan kopmamaya, araya çok fazla ekstra bilgi sokmamaya da özellikle dikkat etmelisiniz. Bunun sebebi ise içerik oluşturduktan sonra başlığınızın, oluşturacağınız etiketlerin ve içeriğinizin birbiriyle uyumu yapmış olduğunuz SEO çalışması için oldukça önem arz ediyor.

Etkin SEO Çalışmaları için Ben Neler Yapıyorum?

1) Öncelikle özellikle her yazımda dikkat etmeye çabaladığım şey, içerik başlığının ilk kelimesi, içerik ilk kelimesi(ilk cümlenin ilk kelimesi) ve oluşturduğum ilk etiketin aynı olmasına özen gösteriyorum. Bunun kesin doğruluğunu bilmemekle birlikte SEO üzerinde oldukça büyük etkisinin olduğunu okumuştum bir yazıda.

2) Her yazım için belli başlı anahtar kelimeler oluşturuyorum. Örneğin bu yazım için Etkin SEO çalışmaları, SEO nedir, SEO.. gibi. Oluşturduğum bu anahtar kelimeleri içeriğin içerisine homojen olacak şekilde yerleştirmeye ve de yoğunluğunun %4-5 i geçmemesine özen gösteriyorum. Aynı zamanda da bu anahtar kelimeleri etiket olarak da oluşturuyorum.

3) İçeriğimle alakalı mümkün oldukça dışarıya link vermeye çalışıyorum. Örneğin etkin SEO çalışmaları için daha detaylı bilgiler için buraya tıklayabilirsiniz.. gibi. Bu arada gerçekten tıklayın güzel ipuçları var !! Ayrıca şunu da göz önünde bulundurmalısınız dışarıya 3-4 link vererek de berbat bir SEO çalışması yapabilirsiniz. Yani ne demiş atalarımız her şeyin azı karar çoğu zarar !

4) İçeriğinizi uygun bir görselle desteklemeyi de gözardı etmemelisiniz.

5) Son olarak da yapmaya çabaladığım ve de SEO çalışması üzerine yoğunlaşan blog yazarlarına da vereceğim tavsiye kesinlikle sürekliliği yitirmemeniz. Hafta boyu belirli günler ya da haftada bir de olsa düzenli içerik çıkarmak da SEO çalışmalarınızı destekler nitelikte bir davranış oluyor.

Etkin SEO çalışmaları hakkında benim yapmaya çalıştığım şeyler bu şekildeydi. SEO üzerinde uzun uzun durulması çok fazla araştırılması gereken bir konu çünkü bloğunuzu özellikle trafik konusunda oldukça başarılı yerlere getirmek için yapılan bu SEO çalışmaları önemli rol oynuyor. Zaman zaman yeni öğrendiğim bilgiler olursa gerek yeni bir yazıyla gerekse burada eklemeler yaparım eğer ki sizlerin bildiğiniz farklı yöntemler varsa yorumlara bekliyorum.

Umuyorum ki yazım sizler için yararlı olmuştur. Kendinize iyi bakın şimdilik hoşçakalın! 🙂

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir