Öneri

Çalışmalarınızı Kolaylaştıracak Uygulama Önerileri

19 Ocak 2021

Çalışmalarınızda yardımcı olacağını düşündüğüm uygulamalarla alakalı yazacağım. Aslında bu içeriği YouTube kanalıma yüklemek amacıyla ve daha çok akademik konularda yardımcı olacağını düşündüğüm uygulamalar ile oluşturdum. Bu yazıda ise söz edeceğim iki farklı uygulama var. Bunlardan biri akademik açıdan oldukça işinizi kolaylaştıracak bir diğeri ise hem gündelik hayatınızı hem de çalışmalarınızı düzene sokmanızda yardımcı olacak. Giriş kısmını uzatmadan anlatmaya başlıyorum.

Mendeley

Açıkçası mendeley uygulamasını keşfettiğim için o kadar mutluyum ki.. Eğer ki akademik açıdan tez, makale vb. şeyler yazan biriyseniz detaylarını duyduğunuzda siz de en az ben kadar mutlu olacaksınız. Mendeley, hem bilgisayarınıza hem de telefonunuza indirebildiğiniz bir uygulama. Ve bu uygulama içerisine bulduğunuz makalelerin ve ya kitapların pdf’lerini atıyorsunuz. Bu pdflerin üzerine notlar alabiliyor, okunmadıysa okunmadı ve okunduysa da okundu olarak işaretleyebiliyor aynı zamanda da farklı farklı dosyalar oluşturup içerlerine dosya konusuyla alakalı pdflerinizi atabiliyorsunuz. İşin can alıcı noktası ise bence bu değil.. Asıl beni rahatlatan konu, bu uygulamayı word ile birleştirip yazdığınız makalenin ya da tezin kaynakça kısmını rahatlıkla oluşturmanız ve kaynakçanın arasına farklı kaynakları sonradan da ekleyebilmeniz oldu. Konuyla ilgili daha detaylı bilgiye YouTube videomda değindim linkini yazının sonunda bulabilirsiniz, ancak genel olarak daha detaylı nasıl kullanırım derseniz YouTube bu konuda derya deniz..

Notion

Gelelim diğer uygulamamız olan, Notion uygulamasına. Aslında kısaca söylemem gerekirse kendisi dijital bir ajanda. Bende son zamanlarda çok fazla ajanda merakı oluştu. Ancak bir türlü istediğim gibi ajanda bulamadım ve sonunda kendimi dijital ajanda araştırırken buldum ve hiç kuşkusuz en beğendiğimse Notion uygulaması oldu. İçerisinde yapılacaklar listesinden tutun da okunacak kitaplar, gezilecek yerler, izlenecek filmlere kadar bir çok şeyi düzenleyebildiğiniz ve okudukça, izledikçe ve işleri bitirdikçe de üzerini çizebildiğiniz bir uygulama. Hatta Barış Özcan’ın bir videosunun altında görmüştüm bu uygulamaya Zinciri Kırma etkinliğini bile oluşturabiliyorsunuz. O konu hakkında da Barış Özcan’ın kanalına bakın derim.

Kısacası size anlatmak istediğim iki uygulama bu şekildeydi. Tez aşamasında olan bir Yüksek Lisans öğrencisi olarak işimi kolaylaştıran Mendeley uygulaması ve hayatımı düzene sokan Notion uygulamasını burada anlatmasam olmazdı ben de sizler için bu yazıyı hazırladım. Umuyorum keyifli bir okuma olmuştur. Bir sonraki yazımda görüşmek üzere, sağlıkla kalın.

YouTube videomun linki için tık tık..

Aynı zamanda YouTube’dan abone olursanız çok mutlu olurum oraya farklı ve yararlı içerikler oluşturmayı düşünüyorum. 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir