Genel | Öneri

Çocuklar için Akıl Oyunları

31 Ağustos 2019

Başlıktaki kelimeyi okuduğumuz ya da duyduğumuzda birçoğumuzun aklına şu meşhur film geliyor olsa da bugün, burada anlatılacak konu, kelimenin gerçek anlamıyla yer alacak. Güzel filmler, başka bir yazının konusu. Şimdi, akıl oyunları kelimesinin hakkını vermek gerek.

Birçok araştırmaya göre; insanların zihinsel gelişimlerinin büyük bir kısmının temelleri 5 yaşına kadar atılıyor. Elbette, sonrasında da zihinsel becerileri geliştirmek mümkün, ancak 5 yaşa kadarki süreçte bu gelişim daha sağlam ve hızlı oluyor. Bu açıdan düşünüldüğünde çocuklara, erken yaşlarda zihinsel becerilerini geliştirme fırsatı vermek, adeta kollarına altın bir bilezik takmak gibidir.

Akıl ve Zeka Oyunları Nedir?

Akıl oyunları ya da bir başka deyişle zeka oyunları; zihinsel becerileri geliştiren, akıl yürütme becerisinin kazanılmasını sağlayan, öğrenme sürecini kolaylaştıran oyunlar olarak tanımlanabilir. Hem Türkiye’de hem de dünyada birçok eğitim kurumunda kullanılan bir eğitim yöntemidir.

Sabit bilgi birikimi yerine mantıklı düşünme, hız, yaratıcı düşünme ve ipucu kullanma gibi özellikler vasıtasıyla çözülen sorulardan oluşan akıl ve zeka oyunları, yeni çağın en verimli eğitim metotlarından biridir.

Akıl ve zeka oyunları ile hem eğlenme hem de öğrenme süreçleri aynı anda sürdürüldüğünden çocuklar için daha cazip bir deneyim sunar. Bu oyunlar sayesinde çocuklar, eğlenerek öğrenirler ve zeka becerilerinin gelişimine katkı sunarlar.

Akıl Oyunlarının Faydaları

Çocuklar ve gençler, hatta yetişkinler için bile zihni çalıştırmak, hayati bir öneme sahip. Geçmişten bu yana sürekli söylenen bir söz vardı, hatırlayın: “İşleyen demir ışıldar.” Bu, zihinsel becerilerimiz için de geçerli. Zihnimizi ne kadar çalıştırırsak verimini de bir o kadar artırmış oluruz. Gelin, şimdi de akıl ve zeka oyunları ne gibi faydalar sağlıyor; bir bakalım.

 • Zeka becerilerinin gelişimine destek olarak öğrenme sürecini daha kolay hale getirir.
 • Planlama becerisinin kazanılmasında aktif rol oynar. Böylelikle çocuklar, planlı bir şekilde hareket etme becerisi kazanırlar.
 • Olası durumları önceden tahmin etme ve fikir yürütme becerisi kazandırır.
 • Geliştirilen zeka becerileri sayesinde yepyeni beceriler de kazanılmasını sağlar.
 • Özellikle ileri yaşlarda gelişebilecek unutkanlık gibi sorunların önüne geçmeye yardımcı olur.
 • Çocukların daha çabuk ve uzun süre konsantre olmalarını sağlar.
 • Herhangi bir sorunda hızlıca çözüm üretebilme becerisi kazandırır.
 • Analitik ve çok yönlü düşünme becerilerini destekler.
 • Kişinin kendi sınırlarını öğrenmesini ve bu sınırlar çerçevesinde başarıya ulaşmasına katkı sunar.
 • Yeni bilgiler öğrenmeye ve araştırmaya teşvik eder.
 • Ezber yerine kalıcı öğrenmenin temellerinin atılmasını sağlar.
 • Olası bir başarısızlık durumunda pes etmemeyi ve yeniden ama daha güçlü biçimde deneme becerisi kazandırır.

Akıl Oyunları Oyna

Çocukların aynı anda hem eğlenmesi hem de öğrenmesini istiyorsanız; akıl ve zeka oyunları bulunmaz bir nimet. Bu oyunlar ile çocuğunuzun zeka becerilerinin de gelişimine destek olma imkanınız var. Dolayısıyla çocuğunuzu, akıl ve zeka oyunları oynaması için teşvik etmeniz ciddi bir öneme sahiptir.

# Puzzle Yapın!

Puzzle ya da Türkçe adıyla yapbozlar, eğlenceli akıl oyunlarından belki de en eskisidir. Puzzle yapan çocuklarda el-göz koordinasyonu, akıl yürütme ve öngörme becerisi gelişir. Ayrıca çocuklar, yapbozları çözebilmek için ertelemeyi yapbozları başarıyla tamamlayan çocuklarda özgüven gelişimi de hızlı bir gelişim gösterir.

# Hafıza Kartlarını Deneyin!

Satın alabileceğiniz gibi kendiniz de evde hazırlayabilirsiniz. Çeşitli kağıtların arkasına hayvan resimleri çizin ve bu kartları çocuğunuza gösterin. Ardından da sırasını bozmadan arkalarını çevirin ve çocuğunuza hangi hayvanın nerede olduğunu sorun. Böylece hafıza becerilerini geliştirme imkanı bulabilirsiniz.

# Eşleştirme Oynayın!

Evde de oynayabileceğiniz bu basit oyun sayesinde çocuğunuzla eğlenceli vakit geçirebilirsiniz. Bir defter sayfasına üstten aşağıya olacak şekilde; tam ortadan çizgi çekin.

Çizginin sol tarafına kelimeler ve sağ tarafına da o kelimeleri çağrıştıracak resimler çizin. Çocuğunuzdan ilgili kelimelerle ilgili resimleri eşleştirmesini isteyin. Mesela; 🍓 —> Meyve gibi. Bu tür oyunlar, çocukların uzamsal zeka becerilerinin geliştirilmesine katkı sağlar.

# MentalUP ile Tanışın!

Çocuklarınızın zeka becerilerini geliştirmek için akıl oyunları arıyorsanız bunu en güvenli ve basit olarak MentalUP ile sağlayabilirsiniz. Bu uygulama; çocuk gelişimi uzmanları ile birlikte geliştirildiğinden son derece başarılı sonuçlar elde etme imkanı verebiliyor. Tabletler, bilgisayarlar ya da akıllı telefonlar ile oynama imkanı bulunan uygulamanın en güzel taraflarından biri ise, günlük yalnızca 10 egzersize izin vermesi. Böylece, çocukları ekran başında tutmadan, bağımlılık yapmadan akıl oyunları oynamak mümkün hale geliyor. Üstelik, MentalUP kullanan çocukların ders başarısı da bundan olumlu etkilenebilir. Zeka becerilerinin gelişimine katkı sunan akıl ve zeka oyunları için MentalUP’ı hemen ücretsiz dene!

# Rol Yapmasına İzin Verin!

Çeşitli meslek gruplarını ele alarak rol yapmak çocuğunuz için yaratıcılık ve hayal gücünü geliştirmenin en eğlenceli yollarından biridir. Çocuğunuz bir gün öğretmen olurken, diğer gün doktor ya da itfaiyeci olabilir. Her şey onun hayal gücünün etrafında şekillenebilir. Ayrıca meslek grupları yerine hayvanları da taklit etmesini isteyebilirsiniz.

# Sudoku’yu Deneyin!

Çocuklarınız için basit bir sudoku çözmek, sayısal zeka becerilerinin gelişimine katkı sağlamasının yanında analitik düşünme becerisi de kazanmasına olanak verebilir. Tabii ki zorluk derecesi arşa çıkan sudokulardan bahsetmiyoruz. Çocuğunuzun yaşına ve seviyesine göre bir sudoku hazırlayabilir ya da aşağıdaki gibi daha basit sudokular kullanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir