Genel | Öneri

e-yds Nedir? | e-yds Hakkında Merak Edilenler

11 Haziran 2018

Uzun bir aradan sonra tekrardan bloğuma bir içerik girmenin vermiş olduğu mutluluk ile yazmaya başlıyorum bu yazımı. Öncelikle, bloğumda genel manada paylaşımda bulunmadığım bir konu olduğunun farkındayım ancak kendi yaşadıklarımı göz önünde bulundurarak bundan sonraki sınav dönemlerinde, e-yds sınavına girecek adayların bu zorlukları yaşamaması adına en azında kendi bilgilerim ve gözlemlerim doğrultusunda bir yazı paylaşmak istedim..

İlk başta bu sınava girecek olup sınavı ilk kez duyanlar için biraz açıklama yapmak istiyorum. e-yds nedir? e-yds, yıl içerisinde sıkça gerçekleştirilen ve Türkiye’de sadece Ankara, İzmir ve İstanbul illerinde, tamamen elektronik ortamda yapılan bir sınavdır. Bir çok dil için yapılan bu sınav hakkında yazacaklarım tamamen İngilizce sınavına girmiş biri olarak yorumlanacak bunu göz önünde bulundurarak okumaya devam etmenizi rica ediyorum kaldı ki sınavla alakalı yorumlayacaklarım arasında özellikle zorluk konusu sadece İngilizce sınavı tecrübem ile gerçekleşecek.

e-yds hakkında her şey

  • Normal YDS ile e-yds arasındaki fark sanıyorum ki elektronik ortam dışında, zorluk derecesi. Ben bu sınava girmeden önce hakkında bir çok şey duydum kimileri e-yds hakkında bir tık kolay derken, kimileri de bir tık zor olduğunu dile getiriyordu. Hem normal YDS’ye hem de e-yds’ye giren biri olarak, e-yds’nin normal YDS’ye oranla bir tık daha zor olduğunu söyleyebilirim. Konular birebir normal yds ile aynı..
  • Bu sınav, yukarıda da sözünü ettiğim gibi İzmir, İstanbul ve Ankara‘da kurulan ÖSYM’nin e-sınav merkezlerinde gerçekleştiriliyor. e-yds için başvurular kontenjan dahilinde yapılıyor, özellikle bu konu göz önünde bulundurulmalı.. Son gerçekleştirilen(09.06.2018 tarihli) sınavda ise kontenjanlar şu şekildeydi; Ankara’da 4200, İstanbul’da 432, İzmir’de 112 kişi. Son sınavda bütün kontenjanlar dolmamasına rağmen İzmir ve İstanbul için açılan kontenjanlar sınav başvuruları açılır açılmaz bitmiş ve sadece Ankara’da kontenjan kalmıştı bir diğer göz önünde bulundurulması gereken konuda kesinlikle bu olmalı çünkü ulaşım da oldukça zahmetli bir adım..
  • Normal YDS 100 Lira iken e-yds 200 lira. Bu fiyatın yüksek olmasının sebebini kurulan sistemin oldukça masraflı olmasına bağlıyorum tabi ki bu benim kendi görüşüm.
  • Tek bir dil için yılda en fazla 3 defa e-yds giriş hakkınız bulunmaktadır.
  • Normal YDS sınavına girmiş olmanız ya da girecek olmanız e-yds’ye girmenizi engellemeyecektir.
  • Başvurular diğer sınavlara oranla bir tık farklı. Öncelikle internet üzerinden(zorunlu) kredi kartı/banka kartı ile başvuru ücretinin yatırılması(bu işlem için ÖSYM sitesinden ödemeler kısmındaki adımları izlemeniz yeterlidir.) sonrasında ise sistem üzerinden girmek istediğiniz şehri seçerek başvuruda bulunmanız gerekiyor. Bu adımlar gerçekleştirilirken sistem üzerinde güncel fotoğrafınız olmalı.
  • Sınav sonuçları ise, sınav bitiminden itibaren maksimum 36 saat içerisinde yayınlanacağı söylense de, en son gerçekleştirilen sınavdan önceki sınavda 20.30’da açıklanmış en son sınavda ise 19.30 da ösym sistemi üzerinden açıklandı.
  • Sistem hakkında biraz söz etmem gerekirse, sistemi oldukça başarılı bulduğumu dile getirmem gerekiyor. Her zaman en büyük korkumdur elektronik ortamda yapılan sınavlar çünkü kağıtta olduğu gibi geri dönmek istediğiniz sorulara bir işaret bırakma gibi bir seçeneğiniz yoktur ya da boş bıraktığınız soruları göremezsiniz.. Ancak bu sınavda sistem öyle güzel hazırlanmış ki, geri dönmek istediğiniz sorunun yanına yıldız bırakabiliyor, elemek istediğiniz şık için üzerine sağ tıklıyorsunuz ve bütün soruları bir panel üzerinden görüp hangi sorunun boş hangi sorunun geri dönülmesi gerektiği ve hangi soruların cevaplandığını görebiliyorsunuz.
  • En önemli noktalardan biri de her sınav odasında iki tane lavabo bulunması olabilir. Ve sınav süreci içerisinde yine sistem üzerinden ihtiyaç molası isteyerek ihtiyacınızı gidermek için lavaboya gidebilmeniz.. Bana sorarsanız sınavın en önemli avantajlarından biri bu çünkü 3 saatlik sınav süreci içerisinde insanlık hali başımıza her şey gelebilir ve normal yazılı sınavlarda bildiğiniz gibi sınav salonundan çıkmaya izin yok çıkıldığı takdirde geri dönüş sağlanamıyor.

Ulaşım

Ulaşım için yazacaklarım sadece Ankara için geçerli olmasının yanında diğer iller içinde aynı ulaşım şartları sağlanıyor diye biliyorum. Ankara otogara iniş yapacaksanız indiğiniz yerde havaş araçları direkt havaalanına gidiyor ancak yol üzerinde sizi e-sınav merkezinin en yakın noktasına bırakıyor ve bu ulaşım ücreti ise 11 lira, indiğiniz yerden sadece 200 metre yürüyorsunuz. Havaalanından gelenler içinde aynı şekilde havaş araçları sınav merkezine yakın yerde indiriyor. Geri dönüş için toplu taşıma seçilebilir ya da yine havaş tercih edilebilir. Ben orada bir kaç kişi ile taksiyi tercih ettim ve bu ulaşım için 25 lira verdim. Geri dönüş için oldukça kalabalık bir kuyruk olduğu için beklemek istemediğimden taksiyi seçmiştim ama siz dilerseniz bekleyip havaş ile de geri dönebilirsiniz.

Emanet dolapları

Farklı şehirlerden katılanlar için, küçük emanet dolapları her blokta(sınav merkezlerinde ayrı ayrı binalar var.) bulunuyor. Eğer ki sizin çantanız küçük dolaplara sığmayacak büyüklükte ise C2 bloğunda bulunan büyük emanet dolaplarına koyabiliyorsunuz. Bu emanet dolapları için ayrı bir ücret talep edilmiyor.

Son olarak ise size bir uyarıda bulunmak istiyorum, mümkünse sınav gününden bir gün önce sınav yapılacak şehre gitmelisiniz. Özellikle uzun bir yolculuk yaparak varıyorsanız sınav merkezine, oldukça yorucu geçiyor ve bu da sizin sınav esnasındaki performansınızı etkiliyor. Ben 6-7 saatlik otobüs yolculuğu ile gitmiştim ve oldukça yorucu olmuştu..

Umuyorum ki e-yds hakkında vermiş olduğum bu bilgiler sizlerin de sınav sürecinde işinize yarayacak nitelikte olmuştur. Ben ilk kez girdiğim için internet üzerinden araştırma yaptığımda konuların bölük bölük farklı sitelerde olduğunu ve bu konuda net kesin bir bilgi bulunmadığını farkettiğim için bu yazıyı yazıp paylaşmak istedim. Kendinize iyi bakın. Gireceğiniz sınavlarda başarılar diliyorum umuyorum ki hepiniz hayallerinize giden yolda bu sınavlarda başarılı olur istediğiniz puanları elde edebilirsiniz..

MrvsDaily.

11.06.2018

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir