Genel

Geçici Dövme Nedir?

12 Ekim 2019

Zaman su gibi akıp geçiyor ve her gün yeni bir trendle karşı karşıyayız. Son yıllarda trend olan ve gün geçtikçe popülerliğini arttıran geçici dövmeler,  görünen o ki daha uzuuuun yıllar trend olmaya devam edecek. Peki nedir bu geçici dövme?

Geçici dövme, İngilizce adıyla temporary tattoo yada flash tattoo olarak bilinen, biz de ise yapıştırma dövme, sticker dövme gibi isimlerle de anılan ve de cilde uygulanan dekoratif motifler içeren dövme çeşididir. Geçici dövmeler genel olarak bir kağıt tabakası, üzerinde dövme şablonu ve onunda üzerinde ince bir jelatin tabakasından oluşur ve desen tarafı cilde gelecek şekilde konulduktan sonra üzerine ıslak pamukla geçilerek keyifle kullanılan dövme türüdür.

Geçici dövmelerin popüler olmasının bir çok nedeni var. İlk olarak uygulanışı çok pratik, yapmak istediğiniz dövme modelini makasla keserek, vücudunuzda yapmak istediğiniz yere yapıştırıyorsunuz ve dakikalar içerisinde dövmeniz hazır hale geliyor. Yine çok sevilmesinin sebeplerinden birisi de dövme yaptırmak isteyen kişilerin, acaba yaptırsam nasıl durur sorusuna çok kolay bir şekilde cevap veriyor olmasıdır.

Geçici dövmeleri kullanmak için herhangi bir özel nedene ihtiyacınız yok, hayatınıza renk katmak, monotonluktan biraz olsun uzaklaşmak için bile yapılabileceği gibi, özel günleriniz de mesela gelin adaylarının bekarlığa veda partilerinde tam bir başrol oyuncusu olması sebebiyle sıkça kullanılmaktadır.

Geçici dövmeler, klasik bildiğimiz kalıcı dövmelerin birebir desenlerinin aynısının olduğu lakin, vücutta yaptığınız yere göre 2 ile 10 gün arasında değişen sürelerde kalıcılığı olan dövmelerdir. Kalıcı dövme biraz cesaret işidir, her ne kadar gelişen teknoloji ile sildirme imkanı olsa da, bu işlemler hem pahalı hem de uzun bir süreç isteyen işlemler olması sebebiyle, kalıcı dövme yapmaya karar vermek biraz iyi düşünülmesi gereken bir olay. Yine hangi dövme modelini yaptıracağınıza karar vermekte inanın bir o kadar zor.

Ama geçici dövmelerde bu sorun tamamen ortadan kalkıyor, mesela tribal dövme modellerine ilginiz var ve acaba yaptırsam nasıl durur diye düşünmenize hiç gerek yok. Onlarca farklı tribal dövme modelinden beğendiğinizi seçerek, ister kolunuza, ister belinize, isterseniz sırtınıza yaparak yakışıp yakışmadığını anlamak hiç bu kadar kolay olmamıştı.

Geçici dövmeler içinde kendi başına apayrı bir trend olan bir dövme türü var ki oda gelin ve nedime dövmeleridir. Sosyal medyanın hayatımızda uzun zamandır var olması ve bir çok etkinliğin, özel günümüzün ilanını sosyal medyada paylaşıyor olmamız, bu duyuruları geçici dövmelerle yapmak en zevkli ve eğlenceli yollardan birisi. Mesela bir arkadaşınızın bekarlığa veda partisine gittiğinizi instagram’dan duyurmak için yapmanız  gereken tek şey bride’s tribe yada bride’s maid gibi geçici dövmeleri yapmak ve sosyal medyada paylaşmaktan geçiyor.

Birbirinden güzel geçici dövmeler, her tarzda ve desende olabilmekle birlikte, boyutlarına göre minimalist, büyük boyutlu gibi bir çok farklı boyutta olabilmekte. En çok beğenilen dövmelerin bir arada olduğu geçici dövme paketleri ile en tarz siz olabilirsiniz…

Misafir Yazar

Only registered users can comment.

  1. Bu dövmeleri biliyorum ben, kuzenimin bekarlığa veda partisinde almışlardı elimizin üzerine yapmıştık team bride dövmesi. Bol bol foto çekinip instagrama atmıştık, çok güzel anı olarak kaldı hafızalarımızda. Bu yazıyla tekrardan o günler aklıma geldi…

    1. Kesinlikle bu dövmeler harika. Evlenenlerin de daima tercih ettiği şey zaten geçici dövmeler 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir