Öneri

Hayatın Her Anında Plan

2 Kasım 2018

Hayatın her anında plan yapabilmek mümkün müdür? önce sanıyorum ki bu soruya cevap vermemiz gerekiyor. Doğrusunu söylemem gerekirse biz her ne kadar plan yaparsak yapalım, bazen değişmeyen gerçekler olaylar olabiliyor. Ancak işin öyle bir can alıcı noktası var ki.. insana “bırak ben plan yapayım olmazsa yine olmaz” dedirtiyor. Yani kaba olarak bir nevi iç rahatlığı diyebiliriz. Yapmanız gereken bir proje ya da bitirmeniz gereken bir işiniz varken, plan yapın ya da yapmayın o iş yapılacak. Ancak plana konulan işler, gözünüzde büyümeden bitecek. Eğer plan yapmanın neresinden başlayacağım bilmiyorum diyorsanız da bu yazı tam size göre..

Motivasyon

Her işte olduğu gibi plan yapmak da aslında biraz motivasyon istiyor. Siz motivasyonu isterseniz yeni bir ajandayla isterseniz de harika bir ortamda plan yapmaya başlayarak edinebilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey motivasyon kaynağınızı bulabilmek.

Odaklanın

Gününüzü ya da haftanızı hatta sadece bir işinizi dahi planlarken odaklanın. Çevrenizde sizi meşgul eden hiç bir şey olmasın ve tek düşündüğünüz şey yapmak üzere olduğunuz planınız olsun.

Önemlilik Sırası

Yapacağınız işlerin önemlilik düzeyini iyi belirlemelisiniz hatta mümkünse gözünüzün göreceği bir kağıda sırasıyla yazmanız plan yapımı esnasında işinizi oldukça kolaylaştıracaktır.

Gereğinden Fazlasını Planlama

Senin bir kapasiten var unutma. Yapabileceğinden fazla çalışma saatleri yazma kendine ya da yapamayacağın hedefler yerine ulaşmanın biraz zor olduğu hedefleri koy önüne. Sabah erken uyanabilen bir insan olmayabilirsin, dolayısıyla her sabah 6’da çalışmaya başlarsam işleri şu kadar günde bitiririm deme planlarında. Gerçekçi ol!!

Planlar sadece hayatınızı kolaylaştırmak için yapılır her şeyden önce bunu unutmamak gerekiyor. Kimse sizden kısa süre içerisinde harikalar yaratmanızı beklemiyor sadece kendiniz için planlayın hayatınızı. Sadece kendinizi daha iyi hissetmek için plan yapın. Zaten bir kere plan yapmanın vermiş olduğu huzuru yakalarsanız, gerisi gelecektir ve bunu zevkle yapmaya başlayacaksınız. Eğer ki hedef olarak koyduğunuz şeyler sizi çok zorlayacak gibi gözüküyorsa kendinize hemen şimdi bir plan oluşturun-tabii yukarıdaki önerileri göz önünde tutarak- ve sonra zor gibi görünen her işin aslında sadece düzen ve istikrar olduğunu arkanıza yaslanarak izleyin. Ve her şeyden önemlisi kendinize güvenin.!!!

Yazımı buraya kadar okuduğunuz için teşekkür ediyorum diğer yazılarımdan biri instagram paylaşımlarının planlaması üzerine olacak diye düşünüyorum içerik önerilerinizi de bekliyorum. Kendinize cici bakın şimdilik hoşçakalın!! 🙂

MerveAtik.

MrvsDaily.

Only registered users can comment.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir