Öneri

Hindistan Cevizi Yağı Nasıl Yapılır?

18 Mayıs 2020

Hindistan cevizinin etinden sütünden nasıl yararlandığımı anlatacağım bu yazımda sizlere. Hayır bir tane hindistan cevizinden ne yapılabilir ki en fazla değil mi? Ben de en başta böyle düşünmüştüm ve sadece merakımdan bir tane hindistan cevizi alıp geldim eve.. Sonuç ne mi oldu? İşte Hindistan Cevizi Yağını bile yaptık.. Gelin lafı hiç uzatmadan size nasıl yaptığımı anlatayım.

Öncelikle hindistan cevizinin içindeki suyu boşaltmakla işe başlamalıyız. Bunun için ise hindistan cevizinin üzerinde bulunan 3 noktadan birini delmemiz gerekiyor. Bu noktalardan bir tanesi çok rahatlıkla deliniyor dolayısıyla delinmesi en kolay olan noktayı bulmalısınız. Sonrasında suyu bir bardağa boşaltıyoruz. Bu su birazdan işimize yarayacak. İkinci adım ise, hindistan cevizini kırıp içerisinden hindistan cevizinin beyaz kısmını çıkarmak var kabul etmeliyim ki en zor adım bu.. Ben babamdan yardım aldım, hatta tamamen babam yaptı diyebilirim. Kırma işlemini nasıl yapacağınızı bilmiyorsanız YouTube üzerinde oldukça detaylı videolar mevcut malum biz de o videolardan yardım aldık. Hindistan cevizinin içini küçük parçalara ayırıp bir kaba aldıktan sonra, üçüncü adım olarak su kaynatıyoruz. Normal çeşme suyunu kaynattım ben. Bu adımdan sonra bir robota ihtiyacımız olacak, robotun içerisine hindistan cevizini, içerisinden çıkan suyu ve üzerini geçecek kadar kaynamış suyu döküyoruz. Ve robottan geçiriyoruz hepsini. Hindistan cevizi suya yağını bırakmalı bu yüzden uzun bir süre robottan geçiriyoruz. Robottan geçirdiğimiz hindistan cevizi bir tülbent yardımıyla süzüyoruz. Burada tülbent olması şart diğer türlü süzgeçlerden hindistan cevizi geçecektir ve bunu istemiyoruz. Daha sonra iyice sıkıyoruz tülbente döktüğümüz hindistan cevizini ve geriye sadece posa kalıyor. Durun daha bitmedi bu posayı da kullanacağız. Kalan posayı 5-6 saat güneşte kurutup keklerde kullanacağımız hindistan cevizini elde ediyoruz. Az önce süzdüğümüz hindistan cevizi suyunu yaklaşık 12 saat kadar buzdolabında beklettikten sonra yağı üzerine çıkmış olacak. Bu yağı bir tavaya alıp orta ateşte pişirmeye başlıyoruz amacımız içerisindeki suyu buharlaştırmak ve sadece hindistan cevizi yağını bırakmak. Bu işlemde yaklaşık 15 dakika sürüyor sonrasında bir süzgeç yardımıyla yapı süzüyoruz. Ve hindistan cevizi yağımız hazır. Bunu yarım saat buzdolabında beklettikten sonra ister yemeklerinizde ister de cilt bakımında kullanabilirsiniz. Tamamen doğal hindistan cevizi yağı bu şekilde elde ediliyor. Ayrıca bir tane hindistan cevizinden bir çorba kaşığı yağ elde ettim. Dolayısıyla şimdi daha iyi anlıyorum hindistan cevizi yağlarının neden bu kadar pahalı olduğunu..

Yazımın sonuna gelirken, hindistan cevizi yağı yapımının aşamalarını Youtube için video olarak kayıt altına almıştım ve dilerseniz bırakacağım linkten o videoya da ulaşabilirsiniz. Beğenirseniz kanalıma abone de olabilirsiniz bu beni çok mutlu eder. Kendinize iyi bakın sağlıklı kalın 🙂

Youtube videom: buraya tıklayın

Only registered users can comment.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir