Genel

İKEA Etkisi | Bir İşe Emek Vermek

11 Ağustos 2017

Bundan bir kaç gün önce çok sevgili Barış Özcan’ın şu videosuna denk geldim.. Ve oldukça dikkatimi çeken bir video oldu kendisi(hoş hangi videosu dikkatimi çekmiyor ki).

İnsanoğlu yaratılışı gereği mi yoksa hayat şartlarının ona getirisi sebebiyle mi bilmiyorum ama her konuda içinde kendi yaptığı kendi başardığı işlere karşı bir sevgi, daha çok değer verme gibi gibi hislere sahip.. Peki bu hissiyatın ana sebebi ne? İstediğimiz herhangi bir olay hazır bir şekilde elimize sunulduğu zaman o kadar da hoşnut olamıyoruz, elimize sunulan her neyse.. İnsanı kendi yaptığı yemek, kendi boyadığı ev, kendi tasarladığı oturma odası, kendi başardığı bir iş kadar hiç bir şey motive edemez sanıyorum ki.. İşte aslında İKEA etkisi de tam olarak bu konuyu ele almakta.. Eğer videoyu izlerseniz orada da göreceksiniz bundan yıllar önce çıkan hazır kek harçlarının tutulması beklenirken çok enteresan bir şekilde tutulmaması günümüzde İKEA etkisi diye bir şeyi ortaya çıkarmış.. Zamanında yapılan araştırmalar ve de bu konunun üzerinde oldukça derin düşünmeler sonucunda varılan sonuç şu ki; bir insan yaptığı şeye eğer ki kendisinden bir şeyler katamıyorsa o işi asla ama asla kendisi yapmış gibi benimseyememekte.. Kii düşünüldüğünde aslında hiçte saçma bir şey değil. En azından yapılması için elimizden küçükte olsa bir şey geliyorsa anca o zaman benimsiyoruz sanıyorum kii..

Barış Özcan’ın da değindiği gibi belki de içimizde olan sanatçı ruhunu İKEA etkisinden alıyoruz. İKEA etkisi sayesinde kendimizi keşfediyor, yapabileceklerimizin sınırını buluyor ve de kendimizi geliştiriyoruz.. Siz ismine ne demek isterseniz onu seçin ama ismi ne olursa olsun böyle bir etki hayatımızın bir köşesinde illaki var ve de yalanlamak sanıyorum ki kimse tarafından mümkün bile değil..

*Ayrıca İKEA isminde ki o bir çok ülkede var olan büyük mobilya ve ev dekorasyon mağazasının da ismi tam olarak bu etkiden geliyor.. Montaj daima alıcıya ait..

Yazımı buraya kadar okuduğunuz için teşekkür ederim, ayrıca yazımın içerisinde vermiş olduğum video linkine tıklayıp izlemeyi de es geçmeyin ki hak geçmesin. Sonuç olarak bu yazıyı yazarken aldığım ilham kaynağı bu video.. Kendinize cici bakın şimdilik hoşçakalın!! 🙂

MrvsDaily.

11.08.2017

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir