Öneri

Instagram Story Nasıl Kullanılmalı?

16 Ocak 2019

Instagram’ın yaklaşık 3 yıl önce kullanıma açtığı story özelliği ilk geldiği zamanlar Snapchat’e benzerliği konusunda oldukça eleştirilmesine rağmen, kısa sürede kullanıcıların alıştığı ve kullanmaktan keyif aldığı bir özellik haline gelmişti. Son zamanlarda ise gelen güncellemeler ile beraber Instagram’ın story özelliği, kullanımı oldukça keyifli kısımlardan biri oldu. Ben de bir çoğumuz gibi story atmayı ve story’lerde gezinmeyi çok seviyorum. Severek takip ettiğim sayfaların yaratıcı ve ilham verici storyleri ise favorilerim. Ben de bu yazımda sizlerin Instagram üzerinden, takipçilerinize yönelik ilham verici ve göze hitap eden storyleri nasıl paylaşacağınızı ve daha etkili story kullanma yöntemlerini paylaşacağım.

#1 Storylerinizde kendi imzanız olmalı

Sanıyorum ki en önemli noktalardan biri, herhangi birinin daha önce paylaştığı ya da bir başka kişinin oluşturduğu bir gönderiyi storynizde paylaşmamak. Storylerinizin size özgü bir imzası olmalı. Yaratıcı, ilham verici ve sizin tarzınızı yansıtıcı.

#2 Marka isminizi(sayfa isminizi) storyleriniz üzerinde kullanmalısınız

Bunun en önemli sebebi oluşturduğunuz ve üzerinde zaman, emek harcadığınız şeylerin bir başkası tarafından referans göstermeden paylaşmasını engellemek. Eğer ki bir başkasının sizin emeklerinizi isminizi geçirmeden paylaşmasını sorun etmiyorsanız bu adımı uygulamak zorunda değilsiniz. Burada tercih tamamen size ve tercihlerinize kalmış.

#3 Renk uyumuna dikkat etmelisiniz

Storylerinizin daha çok ilgi görmesini istiyorsanız, renk uyumuna çok dikkat etmelisiniz. Zıt renklerin birlikteliği çok hoş olsa da kimi zaman itici bir etki de gösterebiliyor bu konuda iyi araştırma yapmalı ve renklerle oynamalısınız. Gözünüze ve tercihlerinize hitap eden en uyumlu renkleri storyleriniz için kullanmaya başlamalısınız.

#4 Story üzerinde yer etiketi kullanmalısınız

Instagram story özelliği içerisinde bizlere bir çok araç sağlıyor. Bunlardan biri konum etiketi oluşturma özelliği. Bu özellik ile storylerinizin daha fazla kişiye görünmesini sağlayabilir ve takipçi kazanabilirsiniz.

#5 Takipçilerinizin dikkatini çekecek storyler paylaşmalısınız

Bu maddeyi buraya eklememdeki en büyük sebep, takipçilerinizin ilgisini çeken storyler, storyleriniz üzerinde geçirilen zamanı arttırır ayrıca beğenilen bir storynin ekran görüntüsü alınması da an meselesidir ve bunların hepsi birer etkileşimdir. Etkileşim arttırma konusunda storynin gözle görülür derecede etkisi vardır ve bu inkar edilemez bir gerçektir.

Sizler de eğer daha çok takipçiye sahip olmak ve daha iyi işler ortaya koymak istiyorsanız planlı çalışmalar yapmalı ve yukarıda verdiğim maddeler ışığında farklı, özgün ve ilham verici storyler hazırlamasınız. Hazır konu story hazırlamaya gelmişken de ben storylerimi düzenlerken hangi uygulamaları kullanıyorum bu konuda da biraz yazarak yazıma son vereceğim. En çok kullandığım uygulama tabii CANVA !!! ilk kez duyanlarınız için canva bir çok platform için içerik hazırlayabileceğiniz bir uygulama hem telefondan hem de bilgisayar üzerinden kullanabiliyorsunuz ve ben severek kullanıyorum baya baya severek kullanıyorum. linkini buraya bırakıyorum dilerseniz siz de bir göz atabilirsiniz. Bir diğer uygulama ise UNFOLD. Bu uygulamayı ne kadar sevsem de ücretli kısımlarının arttırılması pek hoşuma gitmiyor ama yine de bir bakabilirsiniz arada kullanıyorum ve kullandığım kadarıyla da başarılı bir uygulama olduğunu düşünüyorum. Bu uygulamaya da uygulama marketlerinden ulaşabilirsiniz.

Yazımı buraya kadar okuduğunuz içi teşekkür ediyorum, bir sonraki yazıda görüşürüzz kendinize cici bakıyorsunuz. ☺️🧡

MerveAtik

Only registered users can comment.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir