Genel | Öneri

İstatistik Nasıl Arttırılır? | INSTAGRAM

11 Şubat 2018

Nasıl yükseltilecek bu instagram görüntülenmeleri? Yaptıklarımızın karşılığını nasıl göreceğiz artık??.. bu soru listesi maalesef ki uzaaar gider.. Ancak size şunu söylemem gerekiyor ki herkesin ortak bir sorunu var kimsenin görüntülenmeleri yüksek değil.. Maalesef bu konuda bende çok muzdarip olduğum için son zamanlarda oldukça üzerinde durduğum konulardan biri..

Pekiii bu istatistik konusuna instagram hikayeleri nasıl yardımcı olur ? Ya da olabilir mi ? Size müjdeli bir haberim var eğer hikaye kısmını mantıklı ve de güzel bir şekilde kullanırsanız kesinlikle istatistiklerinizi arttırabilirsiniz!!! Peki nasıl? Buyrun uzatmadan başlayayım anlatmaya..

Dik çekim, Instagram öncelerden sadece kare fotoğraf atmamıza izin veriyordu ancak artık fotoğrafları dilediğimiz boyutlarda paylaşabiliyoruz. Bu yenilik göz önünde bulundurulacak olursa ve de instagramın geçtiğimiz yıl için oluşturduğu istatistiklerden daha çok dik çekim yaparak hikaye paylaşımları yapıldığı da göz önünde bulundurulursa, paylaşım yapacağımız hikayeleri özellikle dik çekmeye özen göstermeliyiz. Bu çekim şekli yatay pozisyonda paylaşımı yapılan bir hikayeden daha çok ilgi çekici ve izlenmeye ya da bakılmaya değer görülüyor.. Ayrıca instagram kullanımı sürekli dik yapılmakta olduğu için de kullanıcıların yatay gördükleri bir görüntüye bakmaları ile dikey görüntüye bakmaları arasında devasa farklılıklar olduğu söylenebilir..

Profil ve Hikaye Bütünlüğü, paylaşımını yaptığımız hikayeler profil temamız ile uyum içerisinde bulunduğu sürece daha dikkat çekici ve daha çok izlenmeye değer görülecektir. Örneğin makyaj üzerine kurulu bir hesabınız varken hikayelerinizde sürekli gündelik şeyleri(örn. yiyecek fotoğrafları) paylaşmak sizi makyaj için takibe alan kişiler tarafından ilgi çekmeyecektir ve dolayısıyla da istatistiklerinizi düşürecek ve belki de sizi takipten çıkmalarına sebebiyet verecektir..

Hashtag ve Konum Etiketleri, profilimize ve de paylaşımını yaptığımız görsele uygun bir hashtag kullanımı oldukça başarılı sonuçlar almamıza yardımcı olacağı gibi instagram istatistiklerimizi de oldukça yükseltecektir. Ancak hashtag kullanımında daha önceki yazılarımda(bkz. Instagram Algoritması) söz ettiğim gibi seçici davranmak oldukça önemli bir nokta. Örneğin makyaj üzerine bir hesabınız var ve hikayenizde de makyaj üzerine bir paylaşımda bulundunuz hakkında çok paylaşım yapılan #makeup yerine #makeupoftheday etiketini kullanmanız daha çok görüntülenme verecektir.

İlgi Çekici Sorular, klişe sorulardan çok daha yaratıcı ve de daha ilgi çekici soralar içeren anketler düzenleyerek insanların seninle ne kadar etkileşime geçtiğini ölçebilir ve de böylece takipte olan kişilerin dikkatini çekerek daha ilgiyle takip edilebilirsin.. Instagram’a getirilen anket kısmı ilk başta çok tercih edilmese de artık ilgi uyandırmaya başladı..

Daha çok samimiyet, paylaşımını yaptığın şey her neyse samimiyetten ve de gerçeklikten uzak olmasın hatta kamera arkası görüntüler herkesin her zaman hoşuna gidecektir arada böyle paylaşımlar yapmayı da ihmal etme..

Yaratıcılık, sadece fotoğraf çekip paylaşımını yapmak yerine gerekirse bir program ile editini yapıp sonrasında ise instagram hikaye düzenleme araçlarındaki kalemleri kullanarak çeşitli dokunuşlar ile hikayeni daha ilgi çekici yapabilir ve dikkat çekerek istatistiklerini arttırabilirsin.. bkz..

                                  

Başka Hesaplara Geri Bildirimde Bulunmak, şuan instagram kullanıcılarının oldukça büyük bir kısmı hikaye bölümünü sıklıkla kullanmakta. Başka hesapların paylaştığı hikayelere geri bildirimde bulunmak yani hikayeyle alakalı bir yorumda bulunmak ya da hikayede bulunun ankete katılmak dolaylı da olsa sana bir geri dönüş sağlayacak ve de istatistiklerini yükseltecektir.

Kalite, en önemli basamağı en son vermek istedim çünkü yazı bitiminde aklınızda kalacak ilk şey son okuduklarınız olacaktır. Çekimini yapacağın hikayede öncelikle ışığı çok iyi ayarlaman gerekiyor ki fotoğraf bir tık daha profesyonel çıksın ve daha çok göze hitap etsin. Burada örnek vermem gerekirse kendi hesabımda paylaşımını yaptığım bazı hikayelerde profilimde paylaşımını yaptığım resimlere uyguladığım editi yaparak paylaşıyorum. Ve daha göze hitap eden görseller ortaya çıkabiliyor. Bir örneğini aşağıya bırakıyor olacağım.. Solda gördüğünüz resim edit öncesi sağda ki ise edit sonrası.

                                                       

Umuyorum ki paylaşımını yaptığım bu yazı da sizlerin işine yarar ve bir tık olsa bile istatistiklerinizi yükseltir. Benim özellikle uyguladığım ve de hala uygulamaya önem verdiğim noktalar bu kadardı.

Kendinize iyi bakın şimdilik hoşçakalın.. 🙂

İnstagram hesabım için; tık tık..

 

MrvsDaily..

11.02.2018

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir