Genel

Modern Dünyanın En İnsansı Robotu Ameca

7 Aralık 2021

Modern dünyanın üzerimizde oluşturduğu kaygıları hiç düşündünüz mü? Daha az insan gücü, daha fazla üretim, daha fazla tüketim, teknolojinin getirdiği bilinmezlik. Kaygılarımızın temelini oluşturan şey bilinmezlik. Bundan yıllar önce filmlerde, dizilerde izlediğimiz dünyanın tam ortasındayız ya da sizi korkutmak istemem ama belki daha başındayız.

Geçtiğimiz hafta sergilenen ve sanıyorum ki bu zamana kadar insan jest ve mimiklerini bu kadar gerçekçi yapabilen robot “Ameca”. Robotların kuşkusuz hayatlarımızı kolaylaştırdığından gönül rahatlığı ile bahsedebiliriz. Uzun süredir endüstride özellikle otomotiv sektördünde kullanılan robotlar ile daha az insan gücü harcanarak daha fazla üretim yapılmakta. Endüstriyel robotlar bir tarafta kalsın, hayatlarımıza giren bu insansı robotlar modern dünyanın üzerimizde oluşturduğu kaygılardan biri. Bu insansı robotlar beraberinde “sonrası ne olacak” bilinmezliği ile büyük kaygılar oluşturuyor. Kaygının kaynağı açık, bize bu kadar benzemesi.. Engineeredarts ise bu sefer yaptığı robotun kimliğini yani “robot” oluşunu gizlemeden sergiledi. Renk, cinsiyet, ırk.. Ameca’da bunların hiçbirini ayırt etmek mümkün değil. Sergilendiği günden bu yana bizde bıraktığı şaşkınlık ise insan mimiklerini birebir yapabiliyor oluşu.

Yapay zeka üzerine çalışarak robotik sistemler ve bu sistemlerin yanında insansı robot üzerinde çalışan kişilerin ortak amacının insanla iletişim kurmak olduğunu biliyor muydunuz? Aslında insan yüzüne bu kadar yakın bu kadar benzeyen robotların yapılmaya çalışılmasının sebebi insan yüzünün çok yüksek iletişim becerisine sahip oluşu diyebiliriz. Zaman bize ne gösterir bilmiyorum, açıkçası bir noktada da ürkmüyor değilim ancak bir sonraki adımın ne olacağını sabırsızlıkla bekliyorum. Bu esnada unutmadan şunu söylemek isterim, ortada olmayan bir şeyi insan beynini kullanarak ortaya koymak ve bu sayede hayatlarımızı kolaylaştırmak asıl amaç olsa da şu noktada Albert Einstein’ın atomu insanlığa hizmet için parçaladığını ancak edinilen bilgiler ile yapılan atom bombalarının sonrasında binlerce kişiyi öldürdüğü de bir gerçek..  Robotların hayatımızı renklendirmesi ve kolaylaştırması temennilerimle..

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir