Öneri

Saç Bakımı

24 Ekim 2018

Saç bakımı denildiği zaman aklınıza ilk kuaför mü geliyor ? Buradan kuaförlerin işlerine çomak sokmak tabii ki de istemiyorum ancak her gün özel olarak kuaföre zaman da ayıramıyoruz. Bu yüzden alternatif bakım önerisiyle geldim. Öncelikle bakım şeklinize ve de ürünlerinize karar vermeden önce, saçınızı oldukça iyi tanımanız gerekiyor. Saçınız soğuk suyu mu yoksa sıcak suyu mu daha çok seviyor ya da saçınızı duşta mı taramalısınız yoksa duş sonrası mı? gibi önemli sorulara cevap aramalısınız. Genel itibariyle oldukça sıcak ya da oldukça soğuk sulardan kaçınmanız gerektiğini düşünüyorum kaldı ki bilimsel olarak da saçlarınıza ve saç derinize ılık suyun daha iyi geldiği açıklanmış.  Saçımıza uyguladığımız işlemler hatta saçımızla oynamamız bile aslında saçlarımızın yapılarını bozuyor. Burada sizlere hava şartlarının etkisinden bahsetmiyorum bile. Rüzgar çıktığında yağlanan saçlar mı ararsınız, yazın tuzlu sularla yıpranan saçlar mı.. Yani aslında uzun lafın kısası, saçlarımızın bakıma ihtiyacı var !!! Ben saçlarım için neler yapıyorum, hangi ürünleri sıklıkla kullanıyorum biraz anlatayım..

Öncelikle saçlarımın genel özelliklerini anlatmayla başlamak istiyorum. İnce telli ve gür olmayan aynı zamanda da orta yağlı bir saç tipim var. Yani iki gün geçtikten sonra yağlanmaya başlıyor diplerim. Amaa saç uçlarım da bir o kadar kuru oluyor.-acaba saçlar için de karma saç tipi diye bir şey var mıdır?- Saçımda boya yok ama iki sene önce yazın saç rengini açıcı bir sprey ile güneş altında bir saat beklemem sonucunda neredeyse saçlarımın olduğundan 2-3 ton açılması sebebiyle şuan dip rengiyle uçlarının rengi farklı.  Saçımı da tanıdığınıza göre başlıyorum.

Saçlarımı duş sonrası tarıyorum ve taramadan önce kullandığım saç spreyi Pantene Pro-V Aqua Light. Pantene’in bu spreyi ince telli saçların şekillendirilmelerinden sonra ortaya çıkan yıpranmalar için bakım spreyi olarak kullanılıyor. Hem ince telli hem de yağlanmaya eğilimli saçlara özel bir sprey olmasıyla birlikte bakım yaparken aynı zamanda saçın daha rahat taranmasını da sağlıyor. Kısacık bir bilgi vermek istiyorum saçlarınızın daha az kırılması ve yıpranması için saçlarınızı tarama işlemine önce uçlardan başlamalısınız. Saçımı havlu yardımıyla kuruladıktan sonra saçıma bu spreyden 5-6 kere sıkıp sonrasında da tarıyorum. Ayrıca bunu belirtmeden geçemeyeceğim kokusu da oldukça güzel. Kullanmadan önce çift fazın karışabilmesi için iyice sallıyoruz.

 

Tabii ki de sadece sprey ile bırakmıyorum. Saçımı taradıktan sonra ise Passionate markasına ait Argan yağından bir pompa avcuma sıkıp iki elimle birlikte tüm saçıma diplere gelmeyecek şekilde uyguluyorum. Bu işlem sonrasında tekrar saçımı tarıyor ve argan yağının saçımın her yerine uygulandığından emin oluyorum. Bu yağ aslında saç serumu olarak geçiyor ve özellikle kuaförler tarafından kullanılıyor. Bende yaklaşık 2.5 yıldır bu serumu kullanıyorum. Oldukça güzel kokuyor aynı zamanda da gerçekten saçı besliyor ve bakım yapıyor. Bu yağı kullanmadığım zamanlarda saçlarımın daha cansız olduğunu ve kuru olduğunu hissediyorum. Saça canlılık katarken aynı zamanda da besliyor.

 

 

Ben bu iki ürünü çok severek kullanıyorum ve açık sözlü bir şekilde saçı beslediğini ve saça gözle görülür bir canlılık kattığını söyleyebilirim. Tabii yazımın en başında da dile getirdiğim gibi, saç tipinizi çok iyi bilmeniz ve saçınıza en uygun ürünleri kullanmalısınız aksi bir durumda ne kadar iyi bir ürün kullansanız dahi maalesef ki saçlarınıza iyi gelmeyebilir. Eğer ki duş esnasında saçım için neler yapıyorum hangi ürünleri kullanıyorum bilmek isterseniz de lütfen bana söyleyin bir sonraki yazılarımda o konuya da yer vereyim.

Ayrıca saçlarımın nasıl olduğunu görmek istiyorsanız da beni instagram hesabımdan takip edebilirsiniz şuracığa tıklayarak..

MerveAtik

MrvsDaily

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir