Öneri | Sağlık

Sağlıklı Bir Yaşam İçin SU

11 Ağustos 2017

Sıvı tüketmenin önemini sanıyorum ki aramızda bilmeyen yoktur. Günümüzde sıvı olarak tüketebileceğimiz onlarca içecek bulunmakta. Kola, icetea, kahve, çay, limonata, portakal suyu.. bu liste oldukça genişletilebilirken göz önünde tutulması gereken oldukça önemli bir konuyu da bir çoğumuz atlıyordur. Kendi yapmış olduğum bir hatadan bahsetmek istiyorum size.. Su içmeyi oldukça çok seven bir insan olmama rağmen bundan yaklaşık 1 – 1.5 ay öncesine kadar kendimi iceteaye adamış bir insandım. Susuzluğumu icetea içerek gidermeye başladığımdaysa bir şeylerin yolunda olmadığını ve bu şekilde giderse sonucunun iyi olmayacağını düşündüm.. Ki haksız da sayılmıyorum bu düşüncemde. Bunun yanında yaklaşık 2.5 yıl öncesine kadar günde 1 litre kola içmeden yapamayan bir insandım ve o zamanlar aldığım kilolardan hala daha kurtulabilmiş değilim.  Vücudun günlük su ihtiyacı gerçek bir olgu ancak asitli ya da asitsiz içecekler yerine bu ihtiyacı sadece su ile gidermek sanıyorum ki en doğru ve de en sağlıklı yöntem..

Tabi ki de bu konuda uzmanlaşmış biri değilim ancak araştırmalar sonucunda ya da deneyenlerin yorumları sonucunda anladığım bir şey var.. Eğer ki zayıflamak istiyorsak veya sağlıklı bir vücuda, dinç bir beyine sahip olmak istiyorsak günde EN AZ 2 litre su içmemiz gerekiyor. Uzmanlara göre idrardaki koyuluk susuzluğun bir işaretiymiş. İdrar renginin açılması ve oldukça şeffaf olması zayıflama işaretiymiş..

Sabahları içilen bir bardak su ise gün içerisinde metabolizmamızın olduğundan daha çok çalışmasını sağlıyor..

Bu açıklamalardan sonra size çok çok önemli olan şu bilgiyi vermeden de yazımı sonlandıramam.. Gün içerisinde minimum içilecek 2 litre ve üstü suyu bir oturuşta ya da yaklaşık gün içerisindeki 2 saat içerisinde tüketmek sağlık açısından oldukça büyük tehlike yaratmakta vücuda giriş yapan ani su miktarı vücut hücrelerinin şoka uğramasına ve de buna karşılık bir tepki götermesine sebep olmakta. Ve sonucunun da ölüme kadar gittiği iddaa edilmekte..

Siz siz olun sağlıklı bir hayat istiyorsanız içeceğiniz su miktarını gün içerisinde uyanıştan yatışa kadar yayın ve de bu sırada şekerli içeceklerden uzak durun.

Yazımı buraya kadar okuduğunuz için teşekkür ederim. Sağlıkla kalın! Şimdilik hoşçakalın!! 🙂

MrvsDaily.

11.08.2017

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir