Genel

Sevgililer Günü Efsanelerden mi İbaret?

19 Şubat 2021

“Sevgililer Günü” mü yoksa “Sevgi Günü” mü? Gerçekten bu konuyla alakalı fikirlerinizi merak ediyorum. Bana sorarsanız tabii “Sevgi Günü” nedenini de hemen açıklamak isterim. Ama bu açıklamayı size tarihini anlatarak yapmak çok daha doğru olacaktır diye düşünüyorum. Son zamanlarda kapitalizmin tam orta yerinde kendini bulmuş bu günün gelin biraz tarihini irdeleyelim.

Antik Roma

Lupercus adındaki Bereket Tanrısı’nın din adamları 15 Şubat günü tanrıları için keçi kurban ediyorlar. İlginç yanı ise kurban ettikleri keçiden bir deri parçası alıp başlarına koyuyor ve bu şekilde bütün Roma sokaklarını dolaşıyorlar. Bu esnada karşılarına çıkan herkese de dokunmaya çalışıyorlar. Önemli noktaysa burada kadınlar kendilerini ön plana atmaya çalışıyorlar çünkü kadınların inanışına göre de bu dokunuş sayesinde doğurganlıkları kolaylaşacak. Bir diğer bilgi ise, 15 Şubat günün arefesi olan 14 Şubat günü ise, genç erkekler içerisinde genç kızların isimlerinin yazılı olduğu bir çekiliş yapıyorlar ve denk gelen kişi ile 15 Şubat gününü beraber geçiriyorlar. Bu gayri-hristiyan bayramı Papa tarafından yasaklanıyor ve geriye sadece yapılan bu çekiliş kalıyor.

Roma ile alakalı bir diğer anlatılan efsane ise Din Adamı “Valentine”. Roma o dönemlerde askerlik yaşındaki genç erkeklerin evlenmesini yasaklamış ancak bu yasağa rağmen Din Adamı Valentine gençleri evlendirmeye devam etmiş. Sonrasında ise bu yüzden idam edilmiş. İdam edildiği gün ise Sevgililer Günü olarak kutlanmaya başlanmış. Ayrıca sevgililer gününün bu şekilde kutlanması aynı zamanda Valentine’in ölmeden önce gardiyanın kız kardeşi için bırakmış olduğu Valentine’den imzalı aşk mektubunun ortaya çıkmasıyla da bağdaştırılmıştır.

1381 Parlement of Foules

Bir diğer efsane ise, 1381 yılında yazılmış bir kitapla alakalı. “Parlement of Foules” isimli bu kitaba göre İngiltere ve Fransa’da 14 Şubat günü kuşların geleneksel çiftleşme günü olarak biliniyor ve o gün insanlar sevdiklerine sevgilerini dile getirecek notlar veriyorlarmış.

Açıkçası okuduğum efsaneler arasında bu anlattığım efsanelerin Aşk ile bir noktada bağını görebildiğim için bu efsaneleri sizlere anlatmayı tercih ettim. Adına bir çok efsane bulunan bir gün ama her şeyden önemlisi sevgiyi simgeleyen bir gün. Sadece sevgiliye ya da eşe değil aslında hayatınızda olan ve sevgi beslediğiniz herkese her şeye karşı bu sevgiyi abartarak yaşayabileceğiniz bir an 14 Şubat. Ama altını bir noktada çizmek istediğim en önemli şeyse, sevginin sadece bir gün değil her gün hissettirilmesi gerektiğini düşünüyorum. Kapitalizm ise bu ve benzeri günleri hiç esmeden etkisini göstermeye devam ediyor. Sevgi ya da benzeri duyguların para ile satın alınan hediyeler ile gösterilmesine karşıyım ve doğrusunun içten samimi güzel bir söz ya da emek ile yapılmış bir hediye olduğunu düşünüyorum. Ayrıca buraya tıklayarak bu konu hakkında çektiğim YouTube videoma da ulaşabilirsiniz. Abone olur ve yorum bırakırsanız da çok mutlu olurum. Umuyorum bilgi verici bir yazı olmuştur sizin yorumlarınızı da merak ediyorum. Bir sonraki yazılarda görüşmek üzere.

 

Instagram hesabım: @1merveatikk

Only registered users can comment.

  1. Çok güzel bir yazı olmuş.
    Bende tek bir gün olarak ve maddiyatla sevginin taçlandırılmasına karsıyım.
    Her güne yayılması çok daha doğru
    🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir