Paticanlar/Dear Paws

Sokak Köpeği Way’in Hikayesi

17 Temmuz 2017

Çoğumuzun büyük bir ön yargısı vardır; Köpeklerin, kedilerin vb. canlıların bebeklere, çocuklara yeri geldiğinde yetişkinlere zararları olduğu konusunda. Kime göre? Neye göre ? zarar bunlar.. Şimdi size bir köpeğin sayesinde minik bir bebeğin hayata tutunduğunu söylesem çoğunuz “ya öyle şey olur mu ??” diyeceksiniz. ÇOK EMİNİM! Ama oldu..

Çok kısa bir süre önce yavruları olan Way ismindeki anne köpek sokakta dolaştığı sırada minik bir bebekle karşılaşmış. Daha yeni anne olmasından kaynaklı mı bilinmez ama içgüdüsel olarak bu minik bebişi yavrularının bulunduğu yere götürüp soğuk hava şartlarından korumaya çalışıp onu yavrularıyla beraber ısıtımış. Bir gece bu küçük aileye misafir olan bebiş, bir gece sonrasında ağlama sesleri sayesinde çevreden geçen bir kadına kendini duyurmayı başarmış. Sonrasında hastaneye götürülen bebişin bir gece boyunca soğuk hava şartlarına rağmen yaşayabilmesinin kesinlikle Way sayesinde olduğu doktorlar tarafından söylenmiş. Ancak çevreden geçen bu duyarlı kadında olmasaydı Way’in yaptıklarının bir süre sonra işe yaramayacağı da aşikardı.

Sokağa yeni doğmuş bebeğini bırakan 33 yaşındaki anne(Kime göre anne!!)’de yetkililer tarafından tutuklanmış. Ayrıca bu ikiliyi bulan Alejandra durumu bir televizyon programına anlatmış ve sonrasında Way insanların gözünde popüler bir sokak hayvanı olmuş. Popüler olmasına rağmen Way ve Way gibi daha bir çok hayvan sokaklarda.. Ve şehrin korkutucu zorluklarıyla baş başa bulunmakta. Hiç bir hayvanın doğal yaşam alanından alınıp ev ortamına tıkılması taraftarı olmamakla birlikte sizlere bunu anlatarak, çıkarmanızı istediğim sonuç aslında şu; Way ve daha niceleri için evinizin yakınında hava şartlarından etkilenmeyecek şekilde bir kap su bir kap yemek koyarak onlara bir nebze de olsa sokaktaki zorlu yaşamlarında yardımcı olabilmeniz.

Bir sokak köpeğinin yaptığı bu “hadi canım olur mu öyle şey” davranışı aslında o büyük ön yargınızın ne kadar yersiz, ne kadar saçma olduğunun en kısa yoldan kanıtı. Way’in sergilediği bu davranış; içgüdelerin, annelik duygusunun sadece insanlara yönelik olmadığının bir göstergesi.

SOKAKTA HAYAT VAR UNUTMA!!

29.03.2017

MrvsDaily.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir