Genel

Ünlü Markaların Kurucuları Kaç Saat Uyuyor?

18 Ekim 2018

Bu zamana kadar uyku üzerine yazılıp çizilen bir çok şey görmüşsünüzdür. Doğrusunun az ve doğru saatlerde uyumak mı, yoksa yeterli bir şekilde normal saatlerde uyumak mı olduğu konusunda oldukça çok tartışma hala devam ediyor. Dolayısıyla doğrusu şu diyerek bu konuya bir nokta koymam bu yazıda çok da sağlıklı olmayacaktır. Ancak kendimce belirlediğim bir nokta var ki; sektöründe kendisine yer edinen, adından sıkça söz edilen ve başarılarının ardı arkası kesilmeyen ünlü marka kurucularının uyku konusunda yaptıklarını göz önünde tutarak aslında uzun saatler uyumaktan ziyade bir insan için yeterli ölçüde ve doğru saatlerde uyumak sanıyorum ki en mantıklısı. Çok önceden okuduğum bir yazıda doğru uyku saatinin özellikle gece 11 ile 3 arasında olduğu, ve sağlıklı bir beden için uyku periyotunun bu saatleri kapsaması gerektiği yazıyordu. Gelin sizin için seçtiğim 5 büyük markanın kurucularının günde ortalama kaçar saat uyuduklarına bakalım..

1) Bill Gates

Bir yazılım şirketi olan Microsoft’un kurucusu Bill Gates günde 7 saat uyuyor.

2) Marc Zuckerberg

Dünya üzerinde oldukça popüler olan sosyal paylaşım sitesi Facebook’un kurucusu Marc Zuckerberg yine günde 7 saat uyuyor.

3) Elon Mask

SpaceX’in kurucusu ve Tesla Motors ile Paypal’ın kurucu ortaklarından olan Elon Mask ise günde 6 saat uyuyor.

4) Jeff Bezos

Amozon.com’un kurucusu olan Jeff Bezos günde 8 saat uyuyarak benim seçtiğim beş başarılı girişimci arasında en çok uyuyan girişimcidir.

5) Jack Dorsey

Twitter’ın kurucusu olan Jack Dorsey ise 4-6 saat aralığında uyuyarak listemin en az uyuyan girişimcisi oluyor.

Benim fikirlerimi merak ederseniz eğer gelin biraz ben anlatayım,

Uyku sağlığımız ve gündelik işlerimizi düzenli bir periyot içerisinde devam ettirebilmemiz için oldukça önemli. Ancak her şeyde olduğu gibi uykunun da fazlası zararlı. Ortalama bir insan için 6 saatten daha az uykunun sağlık üzerindeki olumsuz etkileri araştırmalar sonucunda ortaya konmuştur. Sağlıklı bir insanın günde 6-7 saat uyuması oldukça yeterli olacak ve sağlığının da olumsuz etkilenmemesi sağlanacaktır. Aynı zamanda uzmanlar 11 saatten daha fazla uykunun da insan sağlığı açısından doğru olmadığını dile getiriyorlar. Her insan için farklılık gösterebilecek bir konu olduğundan aslında biraz da insanın kendisini dinlemesi ve gözlemlemesi sonrasında  kaç saat uykunun yeterli olduğunu belirlemesi gerekiyor. Eskilerden beri gelen bir söylem vardır yazımın sonuna gelirken biraz da ona  değinmek istiyorum. Sabah saatlerinin verimliliği, günün başka hiç bir bölümünde maalesef ki yok. Eğer ki sizde uyku düzeninizi ayarlamaya çalışıyorsanız kendinizi motive ederken biraz da bu görüşü göz önünde tutmalısınız. Kalkın ve sabahın havasını sonuna kadar içinize çekerken bir yandan da öğlen 12 olduğunda bir çok işinizi bitirmenin hazzına varın.

Yazımı buraya kadar okuduğunuz için çok teşekkür ediyorum, siz günde kaç saat uyuyorsunuz aşağıya yorum olarak bekliyorum. Kendinize iyi bakııın 🙂

Merve ATİK

MrvsDaily

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir