Genel | Öneri

Yeni Algoritma | INSTAGRAM

2 Şubat 2018

Uzun zamandır herkesin canını çok fazla sıkan ve gerçekten bir noktada bezdiren bir konu olduğunu düşündüğüm için bu konuya değinmek istedim. Instagram sürekli neden algoritma değiştiriyor? Değişen son şeyler neler? Hepsine naçizane cevap vermeye ve yine naçizane tavsiyeler vermeye çalışacağım..

Size söylemem gereken ilk şey şu ki, instagram tamamen onunla ilgilenmemizi ve oldukça çok zaman ayırmamızı istiyor. Neden mi böyle diyorum bkz..

  • Paylaşımını yaptığınız bir gönderi sonrasında yavaştan beğeniler gelmeye başladı ve siz gönderi paylaşımını gerçekleştirdikten sonra instagramı kapatıp telefonu bir kenarı bıraktınız.. Yaptığınız en büyük hatalardan biri diyebilirim bu eyleme.. Çünkü paylaşımı yapılan gönderiye gelen yorumlara 1 saat içerisinde geri dönüş sağlamıyorsanız ne yazık ki gönderinizin görünürlüğü düşürülecek..

Bazı yenilikler var ki bu tamamiyle elimizde olmayan konulardan bkz..

  • Instagram paylaşımımızı yaptık, hatta paylaşım yaptığımız gönderiler arasında en çok uğraştığımız en güzel olan bir gönderi olduğunu düşünüyoruz kiiii… instagram bu gönderiyi takipçilerinizin sadece %10’luk dilimine  gösteriyor ve bu paylaşımı bir nevi analiz ediyor.. Eğer bu %10’luk dilim gönderinize geri dönüşü oldukça yüksek sağlarsa o zaman gönderiniz daha fazla kişiye gösterilmeye başlıyor..

Birbirimize destek amaçlı sürekli aynı kişilere yorum mu yapıyoruz bakın bu konuda da bir yenilik var bkz..

  • Instagram artık destek grupları sayesinde bir çok gelen yorumları da farkediyor ve bu şekilde beğenisi yorumu çoğalan gönderilerin görünürlüğünü düşürüyor..

Artık her yorum da etkileşimden sayılmıyor bkz..

  • Destek olmak amacıyla yorum olarak bırakılan emojiler ya da bir iki kelimelik yorumlarda etkileşimden sayılmıyor.. Peki bir yorumun etkileşimden sayılması için ne olması gerekiyor diye soracak olursanız minimum 4 kelimeden oluşması gerekiyor..

Hashtag.. Bu konuda da bir yenilik tabiki getirilmişş..

  • Artık gönderi paylaşımından sonra yorum olarak bırakılan hashtag’ler maalesef ki görünürlüğü arttırmıyor. Aynı zamanda 30 hashtag’e kadar izin veren instagram minimum hashtag kullanımı istiyor bunun yanında da kullanılan hashtaglerin tamamiyle gönderiyle bağdaşması da gerekmekte.. Eğer ki bağdaşmıyorsa görünürlük maalesef yine azalıyor.. 8-9 hashtag bir gönderi için yeterli olacaktır.

Bir çok kişinin gerçekten uğraşıp sonucunda bir karşılık almayı beklediği mecralardan biri instagram.. ve bana sorarsanız kullanıcısını dinamik tutabilmek amacıyla da sürekli algoritma değiştiriyor.. Kendisini beslememizi çok istiyor. Paylaşımlara özen göstermemizi oldukça sık paylaşım yapmamızı ve bu paylaşımlara gelen geri dönüşleri takipte kalıp etkileşim halinde olmamızı istiyor.. Eğer bu şekilde sürekli olarak paylaşımlara devam edersek sonucunda da görünürlüğümüz gözle görülür derecede artıyor.. Denemesi bedava.. 🙂

Umarım yazım birazda olsa aklınızda yeni algoritmayla alakalı bir şeyler oluşturabilmiştir. Ve bu tavsiyeler sayesinde etkileşimlerinizi yükseltirsiniz. Sizinde bildiğiniz yenilikler varsa aşağıya yorum olarak bırakın lütfennn..

Beni instagram hesabımdan da takip edebilirsiniz Mrvsdailyy

Kendinize cici bakın hoşçakalın! 🙂

MrvsDaily

02.02.2018

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir